Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Kdo chce vyhrát Hru o trůny a zachránit Westeros, musí znát historii

Petr Bělohrad

Petr Bělohrad

26. 11. 2014

George R. R. Martin potěšil své fanoušky novou knihou. Nejedná se však o očekávané Winds of Winter, nýbrž o dílo s názvem The World of Ice and Fire. Slouží jako sborník vědomostí a seznamuje čtenáře s historií Westerosu.

FOTO: George R. R. Martin

George R. R. Martin – Zabiják našich oblíbených postav
Zdroj: Scifimania.com

„Byl jsem požádán, abych napsal padesát tisíc slov výkladového materiálu,“ přiznal redaktorce Jennifer Vineyard George R. R. Martin, „ale já nemohl přestat psát. Ve výsledku tak toho bylo víc než padesát tisíc slov. Stovky stránek.“

Důležitý je úhel pohledu

Ač slouží nová Martinova kniha pouze jako sborník historie a dějin Westerosu, neměli by ji fanoušci původní ságy opomíjet. Nabízí jim totiž možnost hlouběji pochopit svět, ve kterém se příběh odehrává. Daenerys dostala od Joraha jako svatební dar knihy o historii Sedmi království. Čtenáři by neměli opakovat její chybu a o historii Westerosu si přečíst.

„Tyrion ví mnoho o historii a těší se vysokému vzdělání,“ říká Martin. „Bez jeho vlivu je Cerseina vláda slepá a slabá.“ Tuto situaci Martin přirovnává k anglické válce růží. Lancasterové a Yorkové věnovali pramalou pozornost dění ve světě a bílým místům na mapě. „Díky tomu je Tyrion klíčovou postavou příběhu.“

The World of Ice and Fire by však neměla být brána jako směrodatná. Je psána z pohledu maestra z Citadely, jež se snaží předat své znalosti potenciálnímu vládci Westerosu. Některé události mohou být vyprávěny tak, že nahrávají tomu či onomu rodu. Maestrovými zdroji jsou i spisy pochybného původu a pravosti. „Je to stejné jako drby ve starém Římě, které daly vzniknout dílu Já, Caludius,“ objasňuje situaci Martin. „Lidi vědí mnoho, ale nemusí to být nutně pravda.“

O Martinovském Silmarillionu

the world of ice and fire coverPřestože některé pasáže mohou být různě předpojaté, další, zvláště ty týkající se Dětí lesa a Jiných, jsou ve skutečnosti velmi obsáhlé a čtenář se o těchto fenoménech Západozemí může mnoho dozvědět. V knize lze také nalézt informace o Targaryenském dobytí Sedmi království a jejich následné vládě.

Tato nová kniha však nebude poslední výkladovou publikací, kterou George R. R. Martin napsal. Už teď se svěřil, že pracuje na další knize, kterou pracovně zve „GRRMarillion“ (podle Tolkienova Silmarillionu). Její opravdový název je však Fire and Blood a bude pokrývat téměř výhradně vládu Targaryenů.

Winds of Winter podle Martina nevyjdou dřív než v roce 2015. Do té doby si tak mohou všichni fanoušci Písně ohně a ledu krátit čekání četbou o dějinách, pověstech, bytostech a hrdinech Westerosu na stránkách The World of Ice and Fire.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdo chce vyhrát Hru o trůny a zachránit Westeros, musí znát historii

Hide picture