Menu
FANZINE.cz

Kenneth Grahame a spalující automobilová vášeň přivedou žabáka do nesnází

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

19. 4. 2011

Žabákova dobrodružství (Kenneth Grahame) perexVíce než století mohou čtenáři podléhat kouzlům knihy Žabákova dobrodružství od známého skotského spisovatele Kennetha Grahama. Proč se tedy nevydat ve stopách prostoduchého žabáka a nenechat se vtáhnout do rozličných dobrodružství, která skýtají nejen potřebné napětí, ale i ponaučení?

Ilustrace na obálce knihy Žabákova dobrodružství, autor: Jaromír František Palme

Krtek prožil převážnou část života ve svém malém upraveném domečku. Jednoho dne, když se chystal provést jarní úklid, dostal chuť zažít něco nového. Skamarádil se s krysou, která mu ukázala úplně jiný svět. Během svých procházek potkají postupně další obyvatele, třeba tajemného lesního jezevce, který nemá rád společenské události. Nebo chvástavého bohatého žabáka, který se pokaždé nadchne pro něco nového a na to staré rázem zapomene. Jeho nafoukaná povaha ho dostane do velkých potíží, které vyústí v obsazení jeho zděděného sídla Žabštejna. Dokážou žabákovi přátelé získat sídlo zpátky a změnit jeho nezbedný charakter?

Bláznivé nápady neposedných zvířátek

Skotský spisovatel Kenneth Grahame dokázal vytvořit tajuplný svět, v němž lidé a zvířata žijí v téměř dokonalé harmonii. Detailně popsané prostředí příběhu umožňuje naplno prožívat celé dobrodružství, ať už žabáka nebo jeho přátel. Barvité vylíčení Žabštejna, okolí řeky, krysy a dalších tvorů, dotváří barevně pestré ilustrace od výtvarníka J. F. Palmeho.

Příběh se ubírá plynulým tempem a vznikne v něm nejedno kamarádství, ale hlubší vztahy se zde neřeší. Dobrodružství se odehrává na několika frontách, kdy se vývoj údálostí mění podle toho, které zvířátko v nich vystupuje. Přesto ve většině vyprávění má hlavní slovo vodní krysa, která si dokáže zachovat chladnou v hlavu, v nejedné ošemetné situaci. V každé kapitole se něco děje, ať už je to ztráta syna jednoho z krysích přátel nebo krtkova touha po změně. Zvířátka dokážou v důležitých chvílích poznat, co je správné a ochotně pomoci přátelům v nesnázích. O akci a napětí není nouze, dokonce i na bitvu dojde. Humorné situace následně jenom dotváří celý děj.

Žabákova dobrodružství (Kenneth Grahame) obálka knihy

Postavy zvířátek mají odlišné povahy, velice podobné lidem. Ochotná krysa, zvídavý krtek, nafoukaný žabák a chytrý jezevec. Přesto každý někdy uklouzne, a tak i hlavní hrdinové zažívají chvíle, kdy se nechovají zcela správně. Ale od toho tu jsou jejich kamarádi, kteří je dokážou usměrnit. I když v případě jednoho to trvá dost dlouho. Žabákovo arogantní chování vybočuje ze všech ostatních, zvířátka se snaží žabáka podporovat, ale když vidí, že to nemá příliš smysl, nechávají ho jeho osudu. A tak se vzpurný hrdina kvůli své lásce k autům dostane i do vězení.

Příběh připomíná bajky a ponaučení provází hrdiny po celou dobu. Třeba ve chvílích, kdy musí čelit běžným touhám, chuti zažít něco nového nebo přání získat uznání přátel. Najednou si přestávají vážit toho, co mají, ať už to pro ně mělo dříve sebedůležitější hodnotu. Krtek opustí svůj domeček a jde bydlet ke kryse, žabák zase sní jen o autech. Přesto, jak to i v běžném životě bývá, nadejdou chvíle, kdy zvířátka přijdou k rozumu, uvědomí si, o co vlastně přišli a začnou si vážit opravdových a podstatných věcí.

Ačkoli jsou Žabákova dobrodružství určena pro mladší čtenáře, které kniha po celou dobu vede zábavným příběhem ke správnému konci, ponaučení v nich mohou najít i dospělí. Šance změnit svou povahu totiž existuje vždy.

Název originálu: The Wind in the Willows
Český název: Žabákova dobrodružství
Autor: Kenneth Grahame
Překlad: Helena Čížková
Obálka: Jakub Karman
Počet stran: 304
Vazba: vázaná
Rozměry: 160 x 195 mm
Vydal: Nakladatelství XYZ, Praha 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kenneth Grahame a spalující automobilová vášeň přivedou žabáka do nesnází

Hide picture