Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Keplerův dalekohled má další objev. Nalezl planety v „obyvatelné zóně“

Petr Pešout

Petr Pešout

24. 4. 2013

Před pár dny informovala NASA o objevení dvou nových planetárních systémů. Postaral se o to známý dalekohled Kepler, který je v kosmu od 7. března 2009.

FOTO: Keplerův teleskop

Můžeme jen hádat, co Keplerův teleskop ještě objeví. Zdroj: nasa.gov

Dle zprávy z nasa.gov se jedná o nalezení zcela nových oblastí, ve kterých se nacházejí i tři superzemě. To jsou planety podobné svou velikostí té naší. Zároveň mají nejbližší hvězdu v takové vzdálenosti, že povrchová teplota je vhodná pro udržení vody v kapalném stavu. Podobné nálezy jsou poměrně ojedinělé, vědci ale věří, že se takových objektů nachází ve vesmíru více.

Objevené planetární systémy dostaly název Kepler-62 a Kepler-69. V prvním jmenovaném se nachází celkem pět planet – 62b, 62c, 62d, 62E a 62F. Druhý má pouze dvě planety, a to 69b a 69c. Výše zmíněné superzemě jsou označeny 62E, 62F a 69c. Dvě z těchto tří obíhají kolem hvězdy, která je s největší pravděpodobností menší a mnohem chladnější než naše Slunce.

Planeta Kepler-62F je zhruba o 40 % větší než Země a je řazena mezi exoplanety. Povrch má z větší části skalnaté složení. Další planeta, Kepler-62E, obíhá při vnitřním okraji „obyvatelné zóny“ a je asi o 60 % větší než naše modrá planeta. Kepler-69c je o 70 % větší, než je velikost Země, a zajímavostí je, že obíhá kolem hvězdy, jež se velmi podobná Slunci. Oběžnou dobou 242 dnů se z naší sluneční soustavy nejvíce přibližuje Venuši.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Keplerův dalekohled má další objev. Nalezl planety v „obyvatelné zóně“

Hide picture