Menu
FANZINE.cz

Kirsten Millerová ve Stínovém městě. Relativně pěkný reálně nereálný příběh pro mladé slečny

Redakce

Redakce

9. 10. 2010

Obyčejná holčička žijící na Manhattanu vede naprosto normální život, dokud nenarazí na tajemnou Kiki Strike, jež obrátí vše vzhůru nohama. Americká spisovatelka Kirsten Millerová načala opravdu zajímavé téma.

Ilustrační foto. Foto: Jan Nohovec

Dvanáctiletá Ananka Fishbeinová žije se svými rodiči na Manhattanu, chodí do prestižní školy a nemá prakticky žádné kamarády. Avšak jednoho dne se před jejím domem propadne půda a Ananka objeví tajemné místnosti skryté hluboko pod zemí. Poznává záhadné dívky vedené Kiki Strike, z nichž každá mistrně vyniká ve specifické oblasti (chemie, technika, bojová umění). Společně začnou prozkoumávat podzemní Stínové město a pátrají po pokladu.

Kiki Strike však jednoho dne záhadně zmizí a dlouhou dobu se nic neděje. Po několika letech se Kiki Strike ještě záhadněji znovu objevuje a dívky musí najednou řešit mnohem naléhavější problémy, než je hledání pokladu. Teď už jde o záchranu života samotné Kiki Strike…

New York pod tunely metra

Nápad tajemných tunelů a místností skrytých pod jedním z největších měst světa je velice poutavý a originální nápad. Autorka ho mohla ale mnohem více rozvinout a dokreslit o detaily. Dívky v příběhu více řeší to, jak se do Stínového města vůbec dostat, ale jakoby jim pak skoro jedno, že tam už vlastně jsou. Na druhou stranu skutečný New York je líčen úžasně. Zběsilé honičky na motorce skrytými uličkami Manhattanu a drobné detaily výborně zapůsobí na ty, jež ve „Velkém jablku“ nikdy nebyli. Hlavní hrdinky řeší své vlastní problémy, ale jakoby mimochodem nás vtahují do nekonečného zmatku velkého města.

Skupina Irregulars, jak si dívky říkají, se dala dohromady díky Kiki Strike a někdy působí doslova jako pěst na oko. Aby 12tileté holky dokázaly sestrojit neuvěřitelně složité technické hračičky, namíchat nesmírně účinnou výbušninu, nabourat se do centrálního systému firem, z nichž některé jsou snad chráněny více než FBI, nutí realisticky uvažující lidi si klepat na čelo. Dobře, kdyby jim bylo dvacet, ještě by se to dalo pochopit, ale dvanáct? Ne, děkuji. Dámy, které některé nechodí dokonce ani do školy, ze sebe chrlí fyzikální a chemické výpočty jako by se nechumelilo a mozek si s tímhle asi jen těžko poradí.

Čínská hackerka, španělský technický talent

Když se to však vezme kolem a kolem, je dobré, že autorka spojila v jedné skupině dívky různých kultur, státních příslušností, smýšlení a názorů, což dodává knize velice zajímavé momenty a spád. Samotné hlavní postavě, Kiki Strike, nechybí aura tajemství a jisté divnosti. Drobná, hubená a nemluvná dívka, která všechny odzbrojí tím, že nahlas prohlásí, že až vyroste, chce být nebezpečná. Postava vypravěčky, sečtělé a lehce neurotické Ananky je správně zapálená pro dobrodružnou věc, ale také roztomile nemotorná a nesvá.

Ostatní slečny se liší asi jako den a noc, černá a bílá. Jedna je melancholická, druhá cholerická, třetí je vše jedna. Avšak díky nebezpečným situacím, do kterých se všechny společně dostávají, je mezi nimi neochvějné přátelství, jež přežije vše.

Román pro dívky cmrndnutý fantasy

Příběh je psán pro mladé slečny od 12ti let a z románu to čpí tak silně, až by si někdo chtěl mimoděk zacpat nos. Na konci každé kapitoly jsou rady typu, jak se skrývat, jak z někoho dostat, to co chcete atd. Koho to zajímá? Rady a doporučení jsou tak pitomé, že by snad ani tu pubertální holku nenapadlo se podle toho řídit. Navíc většina situací, jichž se rady týkají, je taková, do které by se dívka tohoto věku nedostala ani za tisíc let.

Člověk se v Kiki Strike ve Stínovém městě občas neorientuje v tom, kdo vlastně chce jít kam, jak, s kým a proč tam vlastně chce. Děj občas přeskočí z místa na místo a neposkytne čtenáři místo na to, aby vůbec pochopil a ani ho nenapadne mu to třeba vysvětlit. Pardon milí vážení, ale já vážně nejsem jasnovidec a nevidím autorce do hlavy. Někdy se zase konkrétní situace stane tak rychle, že člověk si až za dvě kapitoly uvědomí, že se vlastně stalo něco důležitého. Na tohle by si autorka měla dát příště pozor.

Celkově se jedná o relativně ucházející dílo typu jak naprosto obyčejný člověk k dobrodružství a úžasnému životu přišel. Vzato s nadhledem, tohle je přesně to, co raně pubertální slečny baví. Ale pro lidi, kteří se chtějí pobavit nad inteligentní četbou tato kniha opravdu není.

Název originálu: Kiki Strike Inside the Shadow City
Český název: Kiki Strike ve Stínovém městě
Autor: Kirsten Miller
Překlad: Lumír Mikulka
Obálka: Eleanor Davis
Počet stran: 360
Vazba: pevná
Rozměry: 135 x 205 mm
Vydala: Albatros Media – CooBoo
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kirsten Millerová ve Stínovém městě. Relativně pěkný reálně nereálný příběh pro mladé slečny

Hide picture