×
FANZINE.cz

Kiumbové – Tajuplný balík z Afriky aneb hra pro dobrou věc

kiumbove_600x338Co skrývá tajuplný balík z Afriky od strýčka Archibalda? K čemu potřebují přihrádky v krabici dýchací otvory? Odhalte tajemství a podejte pomocnou ruku nejen podivným stvořením uvnitř, ale i chudým africkým rodinám.

Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz
Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Na samotném počátku času dostala Matka Příroda na starost planetu zvanou Země. Její bezbřehá fantazie ji zaplnila pestrobarevnými zvířaty, skvostnými rostlinami, nadýchanou půdou, průzračnou vodou a nekonečným nerostným bohatstvím. O tomto malém pozemském zázraku se po staletí povídají bájné příběhy. Co ale bývá většinou zapomenuto je, že Příroda měla pět malých pomocníčků, kteří jí pomáhali realizovat překrásné sny. Jen pár vyvolených znalo toto tajemství a pomocí utajených spolků si jej předávali po celé generace. Prozradit ho směli jen v případě nejvyšší potřeby. Ta doba právě nastala.

Nejbližšími společníky Přírody byly prazvláštní malinkaté bytosti, které vládly velkou mocí a nesmírnou moudrostí. Z prastaré babylónštiny dostaly jméno Kiumbové. Nejstarší z pěti sourozenců byla Voděnka. Jak již z jejího jména vyplývá, vládla vodě, ať už byla v jakékoliv podobě. Nespoutaným protikladem, na který musela dávat pozor, byl Ohnivák. Ten se nejradši vyhříval u cihlových kamen a poslouchal, jak v nich praská hořící dříví.

Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - Hliněnka a Kovák, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz
Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - Hliněnka a Kovák, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Rostlinám a všemu živému rozuměl nejlépe Stromouš. Cítil se jako doma někde v hnízdečku z heboučké zelené trávy poblíž statných stromů. Hliněnka se snažila, aby půda, jež pokrývá povrch země, byla plná živin a dařilo se v ní dobře všemu živému. Posledním a nejmladším sourozencem byl Kovák, jemuž bylo svěřeno na starost nerostné bohatství a poklady celé planety.

Jakožto jedna velká rodina dávali na sebe navzájem pozor a kontrolovali se vzájemně, jestli někdo nezneužívá síly, která jim byla svěřena. Pomáhali lidem, aby porozuměli potřebám přírody. Teď se naše kiumbijská paterčata rozhodla pomoci dětem v Africe.

Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - komiks, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz
Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - komiks, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Posledním držitelem Kiumbů byl strýček Márinky a Vény Archibald. Věděl, že lidé občas zapomínají na to, že nejsou na světě sami a že všichni lidé si zaslouží stejné šance. Proto se rozhodl, že z Afriky pošle Tajuplný balík všem, kteří rádi podají pomocnou ruku lidem, jež neměli to štěstí a nenarodili se do bohaté rodiny. A tak nějak za pomoci desítek osob vznikla hra Kiumbové, která v sobě mísí zábavné s užitečným. Autoři Jakub Těšínský a Radka Lomičková z České deskoherní společnosti (CBG) vdechli životní sílu malým pomocníčkům, kteří mají vykouzlit úsměv na každé dětské tvářičce.

Jedinečný projekt pro pomoc dětem v Africe je pod záštitou občanského sdružení Shinebean. Abyste mohli opravdu cítit dotek Afriky a jejich obyvatel i u vás doma, postavičky Kiumbů jsou ručně vyrobeny lidmi z keňské vesnice Tabaca. Každý z nich je tedy originálním dílem, ať už svým provedením, nebo i barevným zpracováním. Jsou vyrobeny z nejměkčího minerálu na Zemi – mastku.

Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - připravená hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz
Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - připravená hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Po pořízení hry vás na první pohled zaujme zpracování krabice, která dostala podobu tajemné zásilky. Poštovní balíček je zdoben razítky poštmistrů zemí, kterými prošel. Autoři mysleli i na ty nejmenší detaily. Pokud tedy chcete dát hru někomu jako dárek, máte možnost do příslušného místa vepsat jeho jméno a adresu. Po otevření krabice, která je zdobená/vyložená novinami z Afriky, uvidíte veškerý herní materiál. Za zmínku určitě stojí povedená pravidla, která jsou obohacená o krásný příběh Kiumbů a krátký komiks. Dozvíte se v nich také zajímavé informace o organizaci Shinebean a vzniku celé hry.

Co vás zajisté na první pohled zaujme, jsou podlouhlé přihrádky, které znázorňují dřevěné kotce pro zvířátka. Nechybí na nich ani potřebné dírky, aby mohli jejich obyvatelé lépe dýchat. Každá má na svém víku prazvláštní symbol, které charakterizuje jednu postavu. Při jejich otevírání musíte dávat pozor, aby to něco, co se vevnitř skrývá, neuteklo. Při bližším nahlédnutí zjistíte, že se uvnitř v pelíšku skrývá pět Kiumbů.

Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - konec hry, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz
Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - konec hry, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Postavičky se vejdou tak akorát do dospělé dlaně, jsou do hladka opracovány, a téměř okamžitě si získají vaše srdce. V poslední přihrádce se skrývají herní papírové žetony, které mají na jedné straně smajlíka a na druhé symbol jednoho z Kiumbů. Posledními komponentami jsou hrací deska ve tvaru kola a hrací karty se znaky, vyrobené z tvrdého kartonu. Navíc pro ty, kteří krabici dobře prohledají, čeká malé překvapení.

Pravidla obsahují zmínku o několika verzích hry, z nichž je v základním balení obsažena Kiumbiáda s tajným spojenectvím. Souboje se mohou účastnit až čtyři hráči, ale samotné příšerky hrají vždy všechny. Hráči si ze všech postaviček vyberou náhodně jednu, s níž uzavřou tajné spojenectví pomocí náhodného vylosování žetonů.

Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - přihrádky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz
Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - přihrádky, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Každý z účastníků dostane do ruky čtyři karty se symboly, navíc dvě zůstanou do začátku na stole po levé ruce začínajícího hráče. Tah každého ze soupeřů se skládá ze zahrání jedné karty a zahození jedné nepotřebné. Dotyčný odloží obě po svojí pravici a po vyhodnocení akcí si dolízne kartičky položené nalevo od něj.

Po zahrání určitého symbolu nejdříve získá bod kiumb, jehož znak se objevil na kartičce a jeho bodovací kámen se tedy posune o jedno políčko blíže vítězství. Herní plocha je zbrázděná také nesčetnými šipkami znázorňujícími podporu a kontrolu mezi jednotlivými kiumby. Bod tedy získá i jeden ze sousedů postavičky, přičemž tato spojení odpovídají jednoduché logice: takže například Stromouš podporuje Ohnivce. Zároveň existuje mezi postavičkami i záporná vazba, která posouvá bodovací kámen na stupnici zpět, opět například zahrání voděnčina symbolu vrací ohnivcův kámen.

Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - Kiumbové, karty a žetony spojenectví, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz
Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - Kiumbové, karty a žetony spojenectví, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Vítězem Kiumbiády s tajným spojenectvím se stává ten, jehož figurka získá jako první šest bodů. Protože se však jedná o hru s tajemstvím, k vítězství vede ještě jiná cesta. Pokud se některému z hráčů podaří uhodnout tajné spojenectví jednoho z jeho soupeřů, hra končí v jeho prospěch. Pokud hádá špatně, je vyřazen ze hry a na zbytek soupeření se může pouze koukat.

Jak již jsem na začátku zmínila, Kiumbové jsou hravé potvůrky a díky tomu neexistuje pouze jedna kiumbiáda. Ostatní si však k nám z Afriky ještě nenašly cestu. Již brzy je však najdete na oficiálních stránkách hry zdarma ke stažení. Pro ukrácení času do této chvíle existuje ještě hádanková kiumbiáda, kterou můžete hrát kdekoliv – jedná se o jednoduchou hru otázek a odpovědí, které si navzájem hráči dávají a posouvají za ně patřičně svoje bodovací kameny. Spojenectví s kiumby je zde veřejné od začátku do konce.

Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - provedení balíku, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz
Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - provedení balíku, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Jedná se o originální českou hru, která zaujala i v sousedních evropských zemích a připravuje se tam její lokalizace. Hra Kiumbové: tajuplný balík z Afriky v sobě skrývá velký potenciál. Spojuje zábavu, která by měla děti naučit základním pravidlům přírody a přiblížit jim její zázraky, s láskyplným zpracováním.

Na druhé straně se jedná o dobročinný tah občanského sdružení, které veškeré výdělky ze hry poskytne lidem a dětem z Keni. Zpracování je na velmi vysoké úrovni a pravidla jsou podána netradičním příběhovým způsobem se spoustou zajímavých informací, které děti určitě zaujmou. Cena hry je sice poměrně vysoká, ovšem jedná se o finanční pomoc potřebným a sdružení ShineBean jdou pouze prostředky nezbytné k provozu organizace.

Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - africké děti, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz
Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky - africké děti, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Osobité pojetí hry osloví i dospělé, kteří si rádi zahrají s krásnými postavičkami a stráví příjemný čas se svými dětmi. Stejně tak je hra díky krátké hrací době a rychlosti tahu vhodná i na různé párty. Netradiční možností, kterou jsme v oficiálním obchodě zaregistrovali, je zakoupení samostatných Kiumbů. Díky tomu můžete poskytnout domov i více než pěti tajemným roztomilým postavičkám.

Samotná hra je přesto jednodušší a zaměřená spíše na děti, ale brzy bychom se měli dočkat dalších nových herních principů, které přinesou hráčům nové možnosti. Nejdůležitějším faktem však je, že si její koupí (i za poměrně vyšší cenu) nepořídíte pouze nestárnoucí zábavu, ale především přispějete na dobrou věc.

Název hry: Kiumbové – Tajuplný balík z Afriky
Typ hry: desková, dětská
Výrobce: ShineBean
Distributor pro ČR: ShineBean (kiumbove.cz)
Cena: 990 Kč
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 10-20 minut
Doporučený věk: od 7 let

Hodnocení: **** (4 / 5)

Klady:
+ balení
+ pravidla vyprávěním
+ zpracování Kiumbů
+ pro dobrou věc
+ budoucí rozšíření zdarma
+ herní princip

Zápory:
– cena
– krátká herní doba
– jednoduchý principDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..