Ruská knižní sci-fi scéna je díky historickým událostem zapomenutým krajem literatury. Tento kout zajímavého čtení však dokáže příjemně překvapit, což dokazuje třeba Sergej Lukjaněnko. Ale co když tenhle důkaz nestačí? Co třeba Metro 2033?
Autor čtenářům přináší skvěle zpracovaný pohled na největší atomový kryt na světě. Nejedná se o žádné malé prostory pro pár desítek lidí, ale o celé Moskevské metro. Oproti hře je vše vyprávěno do mnohem větších detailů a kniha je mnohem obšírnější. I přesto může jedno skvěle doprovázet druhé. Vítejte ve stanici VDNCh, státě ve státě.
To jsem já, hlavní hrdina
Hlavní hrdina Arťom je obyvatelem již zmíněného Moskevského metra, kde přežívá pár šťastlivců, kteří hroznou katastrofu přežili. Možná vám připadne, že se jedná o tuctového super hrdinu, který jen zázrakem přežil řádění zmutovaných krys, na něž má fobii. Nenechte se zmást. Arťom má sice mnohdy štěstí a občas schytá i nějakou tu ránu, ale veskrze je to odvážný a sebevědomý hrdina. Jenže bude mu to k přežití v drsném prostředí stačit?
Postavy, které během čtení poznáte, jsou pouze vedlejší a ve většině případů i bezvýznamné osoby. I přesto mají svůj vlastní příběh, jež však autor obvykle nenechá příliš se rozvinout.
Do knihy jen s mapou
Zajímavá je i mapa na zadní a přední straně knihy. Při čtení příběhu vás nutí se stále dívat, kde to ten Arťom vlastně zrovna je. Čímž skvěle dotváří atmosféru a poskytuje maximální požitek z příběhu. Možnost podívat se, jak vypadá vůbec Moskevské metro, se nenaskytne zas tak často. Příběh tak získává mnohem lepší strukturu. Máte totiž dokonalý přehled nad tím, kde se zrovna hlavní hrdina nachází a kde jsou například ne dvakrát bezpečné stanice. Samozřejmě tato pomůcka slouží i jako opora paměti pokud si nejste jistí, která to ta stanice vlastně byla. Názvy stanic jsou sice mnohokrát zmiňované, ale i tak se plánek hodí.
Autor příběh vcelku roztahal, což působí velmi nepříjemně . Rozhodně nedoporučuji rychlý přechod na poslední stránky. Přijdete tak o to nejdůležitější a nejzajímavější. Naštěstí je metro dostatečně velké, aby se do něj vlezl dostatek akce a dobrodružství. Za každým rohem se skrývá nějaký mutant nebo zajímavá situace. Ani na okamžik nebudete v klidu a akce která na vás doslova řve se střídá s napětím.
Slabší stránkou jsou překlad a především korektury. Ne že by se mi snad souvislost některých vět nelíbila, ale časté překlepy zkazí vše v tom nejlepším. Věřte, není jich zrovna málo. Moc na plynulost vyprávění vliv nemají, ale jedná se o nepříjemný detail. Situace, kdy v klidu čtete a najednou z ničeho nic naás vyskočí překlep, se rovná facce.
Pokud jste hráli hru, rozhodně doporučuji přečíst si i knihu. Jedná se o skvělé doplnění některých hluchých míst ve hře, které si vás podmaní podobně jako počítačová varianta Arťomova příběhu. Více detailů v knize vám ujasní některé vcelku nejasné momenty ze hry a prohloubení příběhu je taky jednou z výhod, kterou má kniha oproti hře. Poslední ranou je to, že skoro všechny postavy jsou vám představeny do hloubky.
Název originálu: Metro 2033
Český název: Metro 2033
Autor: Dmitry Glukhovsky
Překlad: Rudolf Řežábek
Obálka: 3H Creative Studio
Počet stran: 472
Vazba: pevná
Rozměry: 150 x 235 mm
Vydal: Euromedia Group – Knižní klub
Doporučená cena: 399 KčHodnocení: **** (70%)