Menu
FANZINE.cz
Literatura

Knihy roku 2013. Co vám nemělo uniknout ze světa klasické fantasy

OBR: Knihy roku 2013Rok 2013 je nenávratně za námi, ovšem nemusí se rozhodně za nic stydět. Zdroje lidské fantasie jsou bezednou studnou nových a nových příběhů. Přinášíme pohled zpět na nejpovedenější příspěvky fantastické literatury, jež si zaslouží pozornost čtenářů.

OBR: Elfové od Tolkiena

OBR: Elfové od Tolkiena

Nejenom Tolkien psal o elfech či trpaslících.

Trpaslíci, elfové a další bytosti mýtů

Trpaslíci se proslavili v Tolkienově Pánovi prstenů. Muži malí vzrůstem, ale s velkými srdci, často popisovaní jako komické figurky. Své válečné sekery však ovládají s obrovským umem. I loňský rok přinesl pár příběhů, kde se tito „malí pánové“ ujímají hlavních rolí.

OBR: Legendy AlfůLegendy alfů: Temné stezky jsou třetím svazkem epického příběhu o legendě jednoho národa od spisovatele Markuse Heitze. Osud dvou dříve znepřátelených národů (alfové a trpaslíci) se změní ve chvíli, kdy se do příběhu zapojí hlavní postava, trpaslík Tungdila.

I v dalším románu bojují trpaslíci a elfové bok po boku. V románu Trpaslíci II. – Krev trpaslíků od Rehfelda Franka se jejich nepřáteli stávají temní elfové. Boj o návrat domova se komplikuje. Nebezpečná cesta čeká na Barlocka a jeho druhy. Musí se vydat přímo do srdce říše temných elfů, aby tam zničili kořeny všeho zla.

Dalšími vděčnými fantastickými postavami jsou i upíři. V příběhu Vznešení mrtví: Skrz kámen a moře se hlavní hrdinka, učenka Wynn, vydává daleko od zaprášených svitků. Dvojice autorů Barb a J. C. Hendee ji postavili do situace, kde ji kolegové z bratrstva vyhánějí až do skalního města trpaslíků. Společně s upírem Chanem a magickou ochránkyní Stínem pátrá po někom, kdo by jí pomohl nalézt ztracené texty. Nejen ti dobří však touží vypátrat jejich tajemství.

Příběhy, které zakončily své série

Obr: Sonea„Když se jedny dveře zavřou, jiné se otevřou.“ Každý příběh má svůj konec. To se týká i autorky Trudi Canavan a její série o černé čarodějce Sonee. Nejenže nemá ani po dvaceti letech od velké bitvy klid, ale jejího syna zajal sachakanský král. Opět se tedy vydává do míst, která jí naprosto změnila život. Podsvětí ovládá zbloudilý čaroděj, jenž se nezalekne ničeho. Nastávají boje na život a na smrt, jež se neobejdou bez obětí.

Vítejte v zemi temnot. Strážce soumraku – páté pokračování Vlády soumraku od Tomiho Lloyda – přináší čas posledního zúčtování. Zpustošenou zemí procházejí démoni, města jsou vymazána z povrchu země a bohové hrají hru o osudu přeživších. Nadešel čas. Rozhodnutí o budoucnosti Země bude sepsáno lidskou krví.

OBR: Loď osuduS Lodí osudu připlouvá i epický konec další fantasy trilogie (Živé lodě Robina Hobba). Fascinující příběh o kdysi vzkvétajícím městě, jež se ocitlo na pokraji zkázy, o úchvatném a mytickém druhu, kterému hrozí vyhynutí, a o Vestritově klanu, jehož osud je nejasný. Vyřeší se všechny problémy, nebo se lidé dočkají dalšího cliffhangeru?

Jiným zakončením ságy je druhá kniha, jíž čtenáře fantastiky loni potěšil Marcus Heitz. Série Doba Temnoty v knize s názvem Kořeny zla přináší mix otcovraždy, boje o moc a pátrání po poslední aldoreelské čepeli. Pouze její magická síla může způsobit Goyanův pád a zapečetit prameny zla. Zavládne definitivně nad Ulldartem Doba temnoty?

Literatura inspirovaná RPG světy

Role playing game je druh počítačové či deskové hry, kde hráči zaujímají role fiktivních postav. Tento svět ztvárňují autoři literatury po celém světě. Guild Wars patří mezi kooperativní RPG online počítačové hry. Na její motivy vznikla série Guild Wars 1: Duchové Ascalonu a Guild Wars 2: Ostří osudu.

OBR: Duchové ascalonuPrvní z nich pochází z pera autorské dvojice Forbecka Matta a Grubba Jeffa. V tomto díle se vše točí kolem relikvie Khan-urův spár. Ten byl před stoletím ztracen v ohněm zničeného města Ascalon, kde se mrtví lidé stali jeho ochránci. Pro artefakt se vydává skupinka dobrodruhů. Je důležitým bodem v uzavření míru mezi přeživšími lidmi a jejich nepřáteli. Jenže nemrtvý král Ascalonu se ho nehodlá tak snadno vzdát. Druhý díl pojal Robert J. King zcela po svém. K sobě (a proti sobě) postavil skupinu šesti hrdinů, kteří jsou osudem předurčeni zachránit svůj národ. Společně se stanou ostřím osudu, jež se postaví proti temným zákoutím Tyrie.

Dragonlance vznikl jako doplňující příběh k hernímu systému Dungeons & Dragons. Vše se odehrává ve světě Krynn. I Richard A. Knaak sem zasadil své Minotauří války. Říše krve je již třetím vydáním. Válka duší skončila, ale Krynnem stále zmítají boje. Faros, poslední naděje vzbouřenců, bojuje se svými vnitřními démony. Právoplatný dědic ovšem povstane, když se mu neočekávaně dostane podpory bohů.

Forgotten Realms je dalším rozšířením Dungeons & Dragons. Obyvateli Ztracené říše jsou lidé, elfové, hobiti, orkové, draci a další. Navíc zde zavládá polyteismus. Příchod noci je druhé pokračování ságy Erevis Cale od Paula S. Kempa. Cestovatel dál spřádá své bezohledné plány s Tkanivovým čepem a lapá do svých sítí mnoho bytostí. Erevis Cale už není člověk a pomalu se seznamuje se svým novým, temným bytím. Zůstala v něm ještě lidská duše? Ve svých pevných rukou drží víc moci, než se odvažoval doufat. Prozatím bude muset důvěřovat bohu uctívanému zloději, zrozenému z chaosu.

OBR: OpuštěnýMezi počítačové hry patří i Assassin’s Creed, kde se hojně využívají zbraně jako meč, dýka, vrhací nože, ale bojovat se dá i holýma rukama. Oliver Bowden loni přišel s pátým pokračováním nazvaným Opuštěný, kde se svými hrdiny cestuje v čase. Tentokrát se podíváme do Londýna v 18. století. Haytham Kenway, jež od útlého dětství mistrovsky ovládá meč, se po útoku na svůj dům, kdy je zavražděn jeho otce a unesena sestra, vydává na osudovou výpravu. Jak dopadne již staletá bitva mezi asasíny a templáři?

Putování k cíli, řinčení mečů a mocná kouzla

OBR: Drak znovuzrozenýNa pultech má i klasická historizující a epická fantasy plno nových přírůstků. Kolo času Roberta Jordana se opět otáčí a Drak Znovuzrozený je dávno předpovězeným vůdcem, jenž v sobě ukrývá obrovskou moc. Jak se však má naučit ovládat své síly, když ti, kdo to uměli, jsou dávno pryč? Rand al’Thor ví, že se Temnému musí postavit sám.

Ani princ Attrebus, hrdina ságy Elder Scrolls: Pán duší, to nebude mít lehké. Kontinent Tamriel je ohrožován vše pohlcujícím dávným zlem, jež představuje létající město Umbriel. Aurot Greg Keyes na jeho ochranu poslal armádu nemrtvých. Princ musí najít kouzelný meč, jenž je klíčem k jejich zničení.

OBR: Noční běžci: Bílá cestaNa Bílou cestu, což je hranice mezi Dobrem a Zlem, se musí vydat hrdinové ságy Noční běžci (Lynn Flewelling). Společníka jim dělá uměle vytvořený tvor homunkul Sebrahna, jenž je nebezpečný všemu živému. Navíc jsou pronásledováni dávnými nepřáteli.

I Mistr stínu ze série Stín od Jona Sprunka se vydá na nebezpečnou cestu do země smrti a stínů. Musí odhalit tajemství, které leží v srdci jeho života. Aby uspěl, potřebuje zvládnout víc, než jen přežít. Musí se postavit samotnému mistrovi Stínu.

Těžko říci, jak vysokou cenu je ochoten zaplatit Gavin Guile v prvním dílu Světlonoš: Černý arcimág (Brent Weeks) pro ochránu tajemství, které by mohlo zničit svět. Ví, že nejmocnějším mužem světa nebude věčně. Zbývá mu pouhých pět let, během nichž má dosáhnout pěti nemožných cílů. A jak mu jeho úkol zkomplikuje zjištění, že má syna v dalekém království, které mu kdysi pomohlo k moci?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knihy roku 2013. Co vám nemělo uniknout ze světa klasické fantasy

Hide picture