Menu
FANZINE.cz
Literatura

Knižní novinky v listopadu – strašidelné, detektivní i záhadné čtení

Olga Buriánková

Olga Buriánková

6. 12. 2017

Konec roku se pomalu blíží, noci jsou stále temnější a delší – pravý čas na ta nejděsivější vyprávění. Fanoušky detektivek čeká Prokletí či Causa mortis, ctitele alternativních příběhů Ve stínu Říše a milovníky tajemna České záhady – Naše Akta X.

Maurizio de Giovanni: Prokletí

Maurizio de Giovanni - ProkletíCarmela Caliseová byla dobrou duší neapolské čtvrti Sanità – tak proč ji někdo zavraždil? A navíc tak neskutečně brutálním způsobem? Taková otázky kladou komisaři Ricciardimu šokovaní svědci. Jenže brzy se ukáže, že stará Caliseová byla dobrou duší přesně za tři procenta lichvářského úroku. A najednou je zde případ s desítkami podezřelých, protože na prahu třicátých let minulého století se vraždilo za málo.

Odmítla někomu posečkat s placením? Kam se poděl její zápisník? A kdo byl jejím komplicem a kdo sokem? Ricciardi jen pomalu rozplétá důvody, které mohly vést ke krvavému činu, a jeho pátrání jej zavádí nejen do těch nejchudších zákoutí Neapole, ale i mezi smetánku, nad kterou drží ochrannou ruku špičky fašistického režimu, stejně jako do prostředí vykladačů tarotu… Volné pokračování detektivního románu Bolest.

Vydalo nakladatelství Epocha 1. listopadu 2017.

K. J. Erben: Záhořovo lože – výtvarné zpracování F. SkályKarel JaromírErben: Záhořovo lože-f-skala

Nakladatelství krásných knih Teapot přichystalo pro rok 2017 novinku, která významně obohatí tuzemskou předvánoční knižní nabídku. Letošní bibliofilie vydavatele je báseň Karla Jaromíra Erbena Záhořovo lože ve výtvarném doprovodu předního českého výtvarníka Františka Skály. Kniha vychází v limitovaném počtu pouhých 65 kusů, což je způsobeno především náročností autorem zvolené techniky suché jehly.

Ta v tisku neumožňuje stvořit velké množství kopií – vznikne vždy nanejvýš šest desítek sad, takže kniha je vskutku raritní. Vydání je unikátní i pro samotné nakladatelství – je to poprvé, kdy je jeho bibliofilie zpracována právě touto náročnou technikou. Záhořovo lože obsahuje pětici originálů temných obrazů, z nichž se každý vztahuje k jednomu zpěvu básně.

Vydalo nakladatelství Teapot 1. listopadu 2017.

Marek Hladký a Jitka Hladká: Causa mortis

Marek Hladký a Jitka Hladká: Causa mortisKriminální příběh s prvky hororu objevuje pro českou literaturu dosud neznámé prostředí. Ústav soudního lékařství kdesi v Praze. Ponuře důstojná budova, kam už po celá dlouhá desetiletí vede poslední cesta těch, které zastihla smrt. Přirozená i nepřirozená. Oběti nehod, vražd i sebevražd. Zde se stanoví příčina smrti – Causa mortis. A mrtvý se jen stěží může bránit, je-li pitevní zpráva falešná.

Novou přednostkou ústavu se stává MUDr. Judita Marková, která postupně přichází na to, že za formálně dokonalou fasádou ctihodné instituce funguje skrytá mafie, která zahrnuje nejen soudní lékaře, laboranty a sanitáře, ale také zkorumpované soudce, policisty a státní zástupce.

Když se dr. Marková dostane až k samotnému jádru tohoto zla, hrozí jí vážné nebezpečí, že na ni samotnou bude čekat pitevní stůl. Citlivé čtenáře varujeme. Vždyť co si například počít s informací, že po pitvě se mozek nevrací do hlavy, ale zašívá do břicha…

Vydalo nakladatelství Epocha 5. listopadu 2017.

Ed. Boris Hokr, Leoš Kyša: Ve stínu ŘíšeEd. Boris Hokr, Leoš Kyša: Ve stínu Říše

I více než sedmdesát let po skončení druhé světové války tvoří třetí říše a vše s ní spojené nedílnou součást naší historie, ale také popkultury. Dokonalí padouši, slizcí gestapáci, hororové obrazy koncentračních táborů, brutální řežby na bitevních polích od Atlantiku po Pacifik, od Evropy přes Afriku po Asii…, ale i bláznivé černé komedie nebo svérázné městské legendy.

Jen máloco kdy podnítilo tolik rozmanitých příběhů. Málokdo dokáže představovat tak dokonalé bezcharakterní zlé postavy nebo naopak terče parodie a posměchu jako nacisté. Právě proto jsme dali nacisty na hraní těm nejlepším spisovatelům a spisovatelkám domácí fantastiky napříč generacemi. Připravte se na popkulturní blitzkrieg, jaký jste ještě nezažili!

Vydalo nakladatelství Epocha 16. listopadu 2017.

Štěpánka Saadouni: České záhady – Naše Akta X

Štěpánka Saadouni: České záhady - Naše Akta XZa záhadami a tajemnými místy nemusíte chodit daleko. V našich luzích a hájích najdete překvapivě mnoho podivuhodných jevů a bytostí. V nejednom hradě straší a v nejednom městě kolují zvláštní legendy. Především v našich dějinách lze najít množství podivností a záhad.

Autorka vybírá z českých záhad nejrůznější zajímavosti od poltergeistů přes upíry až po kontakty s mimozemšťany. Nezapomíná ani na tajemný původ Boženy Němcové či na největší rukopisnou knihu světa, českou Ďáblovu bibli. Poodhrňte tedy závoj tajemna a nechte se unášet našimi Akty X.

Vydalo nakladatelství v listopadu 2017.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Knižní novinky v listopadu – strašidelné, detektivní i záhadné čtení

Hide picture