Menu
FANZINE.cz

Koho má Pán ohně Michaely Burdové rád a koho ne?

Redakce

Redakce

21. 7. 2011

Hněv Pána ohně navazuje na díl první, a to Zradu temného elfa. Michaela Burdová debutovala trilogií Poselství jednorožců a ve své spisovatelské kariéře pokračuje tetralogií Křišťály moci. Je druhý díl stejně dobrý jako ten první?

Vpálí se Hněv Pána ohně do paměti čtenářů? Autor: Petr Vyoral

Mianthilii stále ohrožuje a sužuje Temný elfí vládce Isgraël. Zuby nehty se snaží vypátrat mladou nebojácnou dívku Neilin, která jako Vyvolená má schopnost vypátrat všech sedm Křišťálů moci. Tyto nejmocnější z nejmocnějších artefaktů světa jako jediné dávají moc krutého tyrana porazit. Neilin opouští bezpečí elfského království a společně se svými přáteli se vydává na cestu, při níž zažije spoustu dobrodružství, nebezpečí, ale i něžných a zábavných chvilek.

Hlavní dějová linka se pochopitelně opět kříží s dalšími. Sledujeme osudy lidského krále Edriana, jež se rozhodl získat zpět své království, stejně tak jeho milé Lejy nebo elfské princezny Terien, na níž leží úkol získat pro válku bájné gryfy. Jak to nakonec všechno může dopadnout?

Pro zaryté fanoušky

Michaela Burdová opět mistrně propojuje báječný styl psaní, obratnost a bohatou fantazii v jeden harmonický celek. Příběh stále nepostrádá spád, nápad a poutavost. Stránku za stránkou je čtenář napnutý v očekávání věcí příštích. Nevědí, zda nebezpečí číhá za příštím rohem nebo až v další kapitole. Autorka čtenáře nechává jaksepatří vydusit a i když už se všechno může zdát ztracená, vždy někde vyklouzne geniální neotřelý nápad, jak danou situaci vyřešit.

A nejen to. Spisovatelka v druhém díle představuje nové postavy a dává jim prostor pro vlastní rozvoj. Avšak ani staré známé tváře nezůstávají pozadu. Z hlavní hrdinky Neilin se vyklube sebevědomá a cílevědomá slečna, která se nezalekne jen tak něčeho a tvrdohlavě si jde za svým, i kdyby to mělo ohrozit její bezpečí. Stejně tak Arwin, Neilinin tajemný elfí ochránce z prvního dílu, ukazuje svou citlivou stránku.

 

Druhý díl Křišťálů moci se zdá být snad ještě lepším než  Zrada temného elfa, pokud to vůbec ještě jde. Ale evidentně ano. Děj se nikde nezadrhává, nechybuje, prostě a jednoduše dokonalost sama. Ovšem pouze pro určitou věkovou skupinu.

Pro normální čtenáře

Vraťme se zpátky na zem. Mohlo by se zdát, že kniha Hněv Pána ohně je úžasná, výborná a bůhvíjaká ještě. Jenže to platí jen pro ty čtenáře, kteří knihy Michaely Burdové čtou s patřičným ach a och. Čili hlavně pro čtenářky od jedenácti do čtrnácti let. Starším nebo poučenějším čtenářům v žánru se bude zdát, že drží v ruce velmi slabou parafrázi na Pána prstenů.

Děj už nemá prakticky co nabídnout. Nic jiného než omílání stále té a samé pohádky dokolečka dokola. Neilin se svými přáteli putuje zemí tam a zpět a pátrá po Křišťálech moci. Poznání, kde je má hledat i samotné nalézání je zdánlivě nenucené, přímo se nabízí označení: vše padá hlavní hrdince přímo do klína. Bez námahy a zkřiveného vlásku. Když už je konečně nasnadě, že by se něco zajímavého přece jen dít mohlo, vystrčí rohy nemilosrdné přerušení v podobě nějakého geniálního řešení ve stylu: hlavně, aby někdo neumřel nebo nebyl trvale bez ručičky.

Celkově se dá říci, že druhý díl Křišťálů moci není špatný. Ale čitelný pouze pro určitou věkovou skupinu. Starším či zkušenějším čtenářům tohoto žánru radím toto: čtěte pouze v případě, zda si chcete ověřit, zda knihu stráví vaše dítě či mladší sourozenec. Jinak ruce pryč.

Název originálu: Křišťály moci: Hněv Pána ohně
Autor: Michaela Burdová
Obálka: Petr Vyoral
Počet stran: 280
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 236 mm
Vydal: Fragment, Praha 2011
Doporučená cena: 279 Kč

Hodnocení: *****/** (90%/30 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koho má Pán ohně Michaely Burdové rád a koho ne?

Hide picture