Menu
FANZINE.cz
Komiks

KomiksFest! 2013 přiváží Kafku i McKeanův vzor

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

8. 10. 2013

komiksfestLetošní osmý ročník komiksového festivalu proběhne tradičně v Praze ve dnech 30.10. – 3.11. Jako každý roku bude KomiksFest! plný workshopů, výstav, nových knih, filmů a spousty českých i zahraničních hostů. Motto zní stejně jako každý rok: Komiks unlimited!

Plakát k letošnímu ročníku

Plakát k letošnímu ročníku

Zahájení proběhne ve středu třicátého října v kině Francouzského institutu, kde bude komentované promítání dokumentu Franka Paviche. Film pojednává o nenaplněné snaze komiksového scénáristy Alejandra Jodorowského zfilmovat román Duna Franka Herberta.

V sobotu druhého listopadu vyvrcholí celý festival v MeetFactory celodenním programem, který zakončí jedenácté předávání cen Muriel. Toto ocenění má deset kategorií a dvě poroty, které rozhodují o výsledku: odbornou a tu, kterou tvoří třeba scénáristé, výtvarníci a další lidé, kteří mají s komiksem co dočinění.

Akce, které budou během festivalu probíhat, se budou odehrávat asi na deseti místech různě po Praze. Výstav, přednášek, besed a dalších aktivit se zúčastní jak čeští hosté (třeba Jaromír 99, Jiří Grus nebo Ticho 762), tak přespolní komiksové osobnosti.

Lorenzo Mattoti a Strach(y) ze tmy

Lorenzo Mattoti a Strach(y) ze tmy

Autoři a výtvarníci přijedou z Norska, Polska, Německa, Anglie nebo Itálie. Patří mezi ně například Lukáš Jüliger, který navrhl letošní plakát, Nor Sigbjørn Lilleeng nebo David Z. Mairowitz, autor komiksové adaptace Zámku od Franze Kafky.

Jedním z nejvýznamnějších hostů bude bez pochyby Lorenzo Mattotti. Podílel se na filmu Strach(y) ze tmy, napsal komiksy jako Dr. Jekyll and Mr. Hyde (který mu přinesl Cenu Willa Eisnera) nebo Stigmate a také  ilustroval texty Lou Reeda.

Na webových stránkách KomiksFestu! si můžete přečíst víc a zjistit, kdy a kde se bude konat to nejzajímavější právě pro vás. Každopádně si nenechte tento festival ujít, uvidíte a uslyšíte spoustu novinek a zajímavostí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

KomiksFest! 2013 přiváží Kafku i McKeanův vzor

Hide picture