Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Komiksový Sláine brousí břit

Redakce

Redakce

21. 11. 2010

Po vynikajícím Soudci Dreddovi se v krátkém čase objevuje počeštěný další hrdina stáje anglického komiksového týdenníku 2000 A.D., ale tentokrát se místo daleké apokalyptické budoucnosti podíváme do daleké krvavé minulosti. Hlavním hrdinou booku Úsvit válečníků je totiž mytický válečník Sláine, jenž se pohybuje v prostředí keltských legend.

obálka komiks Sláine: Úsvit válečníků

Sláine je stejně jako Dredd u nás známý zejména díky povídkám v magazínu Crew a pak trojici v ne moc dobré tiskové kvalitě vydaných alb Rohatý bůh od kultovního, i když tehdy ještě raného Simona Bisleyho. Příběhy sebrané v Úsvitu válečníků jsou ještě ranější, popravdě řečeno pocházejí z poloviny osmdesátých let, kdy se Sláine poprvé objevil v tisku.

Psal se tehdy rok 1983 a jeden ze scenáristických pilířů 2000 A.D. Pat Mills vymyslel pro svou tehdejší paní Angelu Kincaid Conanem inspirovaného válečníka, kterého zavrhne vlastní kmen, a tak se potuluje světem keltských legend se zbabělým ošklivým trpaslíkem Ukkem, bojuje s každým, kdo se namane, jak z říše živých, tak mrtvých a i těch, kteří trvají věčně. Sláine je v mnoha ohledech i poučným materiálem, protože se v něm ukazuje hodně ze starých obřadů, způsobu života a zejména keltských božstev. A jelikož to nebyli žádní dobráčtí vousatí pánové, dost často se objevují v ději hodně krvavým způsobem.

U mnoha výtvarníků, kromě Bisleyho třeba i u nás známých Dermota Powera nebo Glena Fabryho, byly Sláinovy příběhy jenom záminkou pro vytvoření sošné kompozice s osvaleným hrdinou sekajícím údy méně šťastným statistům, nebo jiného klasického fantasy motivu v temných barvách. Jak to bylo Sláinových začátcích, nám ale kromě již zmíněné Angely Kincaid ukážou jiní malířští bardové Massimo Belardinelli (Dan Dare, Ace Trucking Co.) a Mike McMahon (Soudce Dredd, ABC Warriors). Stříkající krev sice bude černobílá, ale to Sláinovi nemůže být na obtíž. On už si poradil i s daleko většími a početnějšími výzvami. Má na to totiž takovou zvláštnůstku, obludnou křeč, ve které se mění na ještě nabušenější monstrum, berserka, který se s šiky nepřátel nepáře a na počty nehledí.

Komiks vychází v listopadu u nakladatelství Crew.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiksový Sláine brousí břit

Hide picture