Menu
FANZINE.cz

Konečná teorie s nekonečnými možnostmi

Redakce

Redakce

2. 9. 2010

Díky Einsteinově rovnici E = Mc2 vědci sestrojili atomovou bombu a svrhli ji na japonská města. Co by se asi stalo, kdyby se byl Einstein dobral k Teorii všeho, na které dlouhou dobu pracoval? Jednu alternativu sepsal Mark Alpert pod názvem Konečná teorie.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

David Swift, rozvedený univerzitní profesor historie, který napsal knihu o Albertu Einsteinovi, je povolán do nemocnice, kam si ho vyžádal jeho bývalý profesor fyziky, aby mu těsně před smrtí pověděl na první poslech nesouvisející a zmatená slova a nakonec číselný klíč. A od této chvíle se David už nezastaví, pronásleduje ho jak FBI, tak najatý ruský žoldák.

Důvodem jejich snažení je Teorie všeho, jednotná teorie obsahující jak relativitu, tak kvantovou mechaniku. Co všechno by se dalo se znalostí rovnic, která tato teorie obsahuje, dokázat? Cestovat rychlostí světla? Nebo zničit poměrně jednoduše větší či menší část budovy, města, státu, planety? Zbraň s takovou energií, že jí lze považovat za téměř bezmeznou? A právě Teorie všeho by odpověděla na všechny tyto otázky.

Místo historika novinář

Mark Alpert založil tento smyšlený thriller i na vlastních prožitcích a hlavní hrdina se mu v mnohém dosti podobá. Autor se od hlavního hrdiny liší snad jen v současném povolání. David Swift je historik, naproti tomu Mark Alpert je novinář a především se zabývá přetlumočením složitých teorií do pro „nefyzika“ srozumitelnějšího jazyka (velice záslužná činnost), a to je právě to, co je na jeho thrilleru to přitažlivé. Vysvětlí každou teorii nebo vědecký úkaz tak, že tomu porozumí kdokoliv a ještě to celé zapadá do příběhu. Navíc skvěle svůj příběh zasadil do skutečných souvislostí, takže vše působí věrohodně a reálně.

Nechybí ani humor, malinká špetka erotiky nebo mrtvoly a akce se plynule vyvíjí. Škoda jen, že tak předvídatelně. Hlavní hrdina nemá kromě své vynalézavosti mnoho trumfů ve své ruce, není ani žádný MacGyver, a tak mu občas pomůže štěstí a náhoda.

Vše končí podle tradičního šťastného konce. Příběh plynule pokračuje vpřed, ale až příliš je to povědomé tomu, co už průměrný kulturní konzument tolikrát viděl, slyšel nebo četl. Avšak právě ono zapojení vědy a vlastních zkušeností autora tomu celému dodává to, proč si tuto knihu přečíst.

Název originálu: Final Theory
Český název: Konečná teorie
Autor: Mark Alpert
Překlad: Vladimír Svoboda
Počet stran: 328
Formát: 154 x 233 mm
Vydalo: Lucka Bohemia, 2010
Doporučená cena: 359 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Konečná teorie s nekonečnými možnostmi

Hide picture