Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Koule na Marsu fascinují vědce. Záhadu zatím nedovedou vysvětlit

Jan Kouba

Jan Kouba

20. 9. 2012

Na Marsu se neustále objevují nové úkazy, které vědcům nedají spát. Krom velkých neprobádaných kavern jim motají hlavu i podivné kulovité objekty, které se na povrchu Marsu objevují.

FOTO: Koule na Marsu

Záhadné koule mají v průměru jen tři milimetry. Zdroj: NASA.gov

Objev udělala sonda Opportunity, která funguje na Marsu již od roku 2004. V září 2012 našla v západním pásu kráteru Endeavour koncentraci miniaturních kruhových objektů. Sférické objekty na miniaturní úrovni jsou celkem častým jevem na celém Marsu, byly familiárně nazvány marťanské borůvky. Tyto borůvky měří kolem tří milimetrů v průměru.

Steve Squyres, jeden ze spolupracovníků na misi Opportunity, řekl, že se jedná o jeden z nejzajímavějších obrázků, které sonda přinesla. Kirkwoodský nález je přímo přeplněn malými sférickými objekty a zdá se, že v tomto případě o marťanské borůvky vůbec nejde.

Tajemné objevy na Marsu. V hlubinách Marsu se může skrývat cokoli. Vstupuje se tam kráterem

Analýza zvláštního úkazu nepotvrdila velké množství železa, tolik běžné u marťanských borůvek. Vědci zatím záhadu nerozluštili, avšak takové nálezy sunou dopředu skládání střípků mozaiky geologických procesů odehrávajících se na jiných planetách.

Sonda Oppurtunity stále odolává podmínkám Marsu a odmítá naposledy vydechnout. Po osmi letech služby stále chrlí nová data, která vědcům z NASA přináší bezesné noci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koule na Marsu fascinují vědce. Záhadu zatím nedovedou vysvětlit

Hide picture