Menu
FANZINE.cz
Literatura

Kurt Vonnegut cvakne a Vyletí ptáček

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

16. 7. 2011

Kurt Vonnegut - Vyleti ptáček (perex)Kurt Vonnegut patří ke generaci nejslavnějších současných amerických spisovatelů. Povídková sbírka Vyletí ptáček je druhou posmrtně vydanou knihou dosud nepublikovaných kratších příběhů z počátku jeho tvorby. Jeho styl je ale nezaměnitelný a každý fanoušek si knihu právem užije.

FOTO: knihy

Ilustrační foto

Kurt Vonnegut své čtenáře ve svých čtrnácti povídkách zavede do světa zcela obyčejných lidí, kterým se náhle stane něco přinejmenším ne tak obyčejného – někdy dokonce neuvěřitelného. Postavy projdou situacemi, do kterých se může dostat každý – například, že je z každodenní stereotypní práce vytrhne krásná nová spolupracovnice nebo řeší, zda je víc otec, který dítě zplodil nebo ten, který ho vychoval. Čtenáři se Setkají i se zcela nemožnými událostmi jako je přílet pidilidí a jejich seznámení s pozemšťany nebo vynález naslouchátka, které lidem zvedá sebevědomí a zároveň v nich vyvolává jejich nejhorší vlastnosti.

Nic pro začátečníky

Vonnegut je známý veledíly, jako jsou Jatka č. 5 nebo Kolíbka, zároveň je ale proslulý jako tvůrce brilantních povídek. Přesto se čtenářům do ruky tato sbírka dostává po čtyřech letech od autorova úmrtí z nějakého důvodu – jde o povídky, které sám Vonnegut nechtěl vydat, protože s nimi nebyl spokojený. Přepisoval a přepisoval, ale díkybohu se dá říct, že se to na povídkách neodrazilo negativně – jeho styl je stále příjemně lehký a zábavný.

Přesto se Vyletí ptáček nedá doporučit čtenářům, pro které je Vonnegut nový – neocení ho. Povídky jim budou připadat nudné, většinou bez valné pointy, postrádající to cosi, co z nich má činit nezapomenutelné dílo. Tato sbírka je věnovaná příběhům obyčejných lidí, nedá se tedy ve více než polovině z nich očekávat nic, co by člověka zvedlo ze židle. A to by nové Vonegutovy čtenáře mohlo zklamat.

Nemastné tajemno

Ústředním motivem povídek je především pomalá výstavba a tajemně zapředený děj s relativně překvapivým vyvrcholením. Vonnegut nechá své čtenáře dlouho tápat v temnotě, dokud jen maličko nenastíní své úmysly, přesto skutečné zakončení velmi překvapí. Vonnegut tak čtenáře nutí zapojit fantazii a do postav se vžít, a prožívat děj s nimi.

Obálka Kurt Vonnegut - Vyletí ptáček

Bohužel se však o knize Vyletí ptáček nedá říct, že by šlo o světoborné čtení. Vonnegut věděl, proč povídky sám nevydal – zpracování skvělého nápadu není jazykově na takové úrovni, aby čtenář přečetl všechny povídky jedním dechem. Nenadchnou, ale ani neurazí.

Každý, kdo má Vonneguta rád, si sbírku přečte, spíše ze zajímavosti (a povinnosti) než opravdového zájmu. A se stejně vlažnými pocity knihu i zavře. Povětšinou skvělé zápletky zapadnou v nepříliš vybroušeném jazyce, a tak příliš neuchvátí. Tím nám ale Vonnegut jen potvrzuje, jak moc se během svého života dokázal vypracovat.

Název originálu: Look at the Birdie
Český název: Vyletí ptáček
Autor: Kurt Vonnegut jr.
Překlad: Jitka Cardová
Obálka: Pavel Růt
Počet stran: 189
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 165mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 279 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kurt Vonnegut cvakne a Vyletí ptáček

Hide picture