Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Kurt Vonnegut v povídkovém souboru Vyletí ptáček střídá žánry jako ponožky

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

8. 7. 2011

V souboru povídek amerického spisovatele Kurta Vonneguta se nacházejí roztodivné příběhy spadající do žánru science fiction až po rodinná dramata a autor v nich dokazuje, že žádný z žánru mu není cizí.

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Fanoušky naposledy vydané knihy Kurta Vonneguta Kolíbka může jeho povídková tvorba mírně zklamat. Naopak pro milovníky detektivek a překvapivých konců je jako stvořená. Sice zmizel Vonnegutův typický suchý humor, ale pořád patří mezi jednoho z nejzajímavějších amerických autorů.

Jeho povídky lze rozdělit do několika žánrů. Kromě příběhů s nádechem sci-fi nebo fantasy (jako Konfido nebo Zrcadlový sál) se v knize vyskytují hlavně zábavné historky směřující často k překvapivé pointě. Samkoun, Píseň pro Selmu nebo Vykřič to ze všech domů tvoří důkazy toho, že Vonnegut není pouze cynikem, ale i vnímajícím člověkem, nad jehož tvorbou některé citlivé duše ukápnou i slzu. Ve Vyletí ptáček se autor totiž pouští i do rodinných dramat, kdy oživuje typické zápletky zamilovaných zbohatlických párů nebo otázky okolo rodičovství.

Průměrný děj, překvapivé rozuzlení

Mezi nejlepší povídky patří ty, které by se daly označit za humorné. Jejich děj vypadá naprosto průměrně, máme zde zakomplexované středoškoláky, nenápadného úředníka a nenapravitelného sukničkáře, přesto vyvrcholení příběhů příjemně překvapí a pobaví. Vonnegutovi povídky je opravdu radost číst díky lehkosti, s kterou autor tvoří. Žádné slovo zde není nadbytečné. Povídky jsou sice kratšího rozsahu, nicméně potěší, že Vonnegut jde rovnou k věci a nerochní se v předlouhých úvodech.

Nejpovedenější povídky tohoto typu tvoří Píseň pro Selmu, o středoškolácích, géniích a špatně určené hodnotě IQ, a hlavně povídka, která dala celému souboru název. Vyletí ptáček má pouhých pět stran, ale pět úžasných stran s velmi chytrou pointou, kterou by bylo škoda prozrazovat.

Zkamenělí mravenci a Malí lidičkové v sobě nesou nádech sci-fi atmosféry. Obě povídky sice pojednávají o malých tvorech, ale Zkamenělí mravenci si vedou o chlup lépe. Vypráví o dvou ruských expertech na mravence, kteří ve zkamenělinách objeví populaci vyhynulých inteligentních mravenců, kteří se ne náhodou podobají ruské komunistické společnosti. Zápletka přímo vybízí ke srovnání s tématicky podobnou tvorbou Georga Orwella.

Detektivní příběh patří k vrcholům knihy

Za zmínku stojí i povídka s názvem Soukromý klub Eda Lubyho. Tento příběh je nejdelší a po jeho přečtení se vkrádá myšlenka, že by si zasloužil i delší rozsah. Děj se točí okolo manželského páru, který se ocitne v nesprávný čas na nesprávném místě. Poté, co je manžel obviněn z vraždy, kterou nespáchal, musí vzít spravedlnost do svých rukou, protože celé město včetně policie ovládá bývalý mafián Ed Luby. Napínavá honička hlavního hrdiny se zkorumpovanými policisty patří mezi vrcholy celé knihy.

Seznam povídek:

 • Konfido
 • Samkoun
 • Vykřič to ze střech domů
 • Soukromý klub Eda Lubyho
 • Píseň pro Selmu
 • Zrcadlový sál
 • Milí lidičkové
 • Ahoj, Zrzko
 • Kapky vody čiré
 • Zkamenělí mravenci
 • Slovo novinového poslíčka
 • Vyletí ptáček
 • Král a královna vesmíru
 • Nejlepší možné řešení

Posmrtně vydaná sbírka povídek Kurta Vonneguta Vyletí ptáček má sice své zápory jako je nevyváženost příběhů a vypravěčských stylů, ale díky lehkosti s jakou autor píše a vyhýbáním se žánrovým klišé si zaslouží vyšší hodnocení.

Název originálu: Look at the Birdie
Český název: Vyletí ptáček
Autor: Kurt Vonnegut, jr.
Překlad: Jitka Cardová
Počet stran: 192
Obálka: Pavel Růt
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 140  mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 279 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kurt Vonnegut v povídkovém souboru Vyletí ptáček střídá žánry jako ponožky

Hide picture