Menu
FANZINE.cz
Komiks

Kůstek: Oči bouře – zapomeňte na pohádku, přichází temné časy

Jan Holan

Jan Holan

30. 7. 2011

Minulý rok u nás vyšel komiks Kůstek ověnčený celkem jednadvaceti oceněními. Po jeho úspěchu tak není divu, že když se rok sešel s rokem, nakladatelství Crew vydalo jeho další díl s podtitulem Oči Bouře. Dostali nedočkaví fanoušci to, na co se tak dlouho těšili.

Ilustrace na obálce komiksu Kůstek: Oči bouře Autor: Jeff Smith

Příběh navazuje tam, kde skončil děj předchozí knihy. Kůstci, babička a Trnka se vrátili zpátky do údolí, aby opravili farmu zničenou při útoku krysáků. Když práce na farmě skončily, rozhodne se Ferda zůstat, zatímco Podfa se Švandou se vrací zpátky do Sudové, zaplatit dluh hospodskému Luciusovi.

Podfa ovšem opět podlehne vidině snadného zisku a zadělá si na další problémy, když se vsadí s Luciusem, kdo z nich dokáže lépe vést krčmu. Mezitím začnou Ferdu a Trnku trápit divné sny o dracích a rozhodnou se o nich povědět babičce. Začnou se tak dozvídat události z minulosti, zatímco na obzoru se objevuje budoucnost plná problémů.

Jak je z předešlých odstavců vidět, na znalosti předchozího dílu záleží, zda si čtenář Oči bouře užije, či je jen prolistuje a odloží. Ti, kteří již mají první díl za sebou, se dočkají postupného odkrývání příběhu, kdy jednotlivé záhady začínají do sebe zapadat a dávat hlubší smysl. Z pohádkového příběhu prvního dílu se tak pomalu stává vážnější fantasy.

Oči bouře jsou o poznání temnější než předchozí díl. Přesto ale neztratil komiks svůj humor (o který se nyní starají převážně Podfa a Švanda) a pořád dokáže čtenáře rozesmát. Stejně jako vtip, zůstala zachována i kresba komiksu – černobílá, jednoduchá a přitom originální. Někdy kreslí Jeff Smith více realisticky, podruhé jednoduše. Každopádně Kůstkovi to sluší vždycky.

obálka Jeff Smith: Oči Bouře

Podíl na celkovém úspěchu mají i skvělé postavy, které Jeff Smith vytvořil. Tři bratranci Kůstkovi jsou jen začátek. Z dalších lze zmínit třeba mluvícího brouka Teda, krysáky či draka s doutníkem. Ocenění si zaslouží i překlad textu. Této úlohy se ujal Michael Bronec a nutno říct, že se ctí. I díky němu je Kůstek úžasně čtivý a dokáže zaujmout i komiksem nepoznamenané čtenáře.

Na první pohled překvapí velikost celého svazku, zhruba poloviční ve srovnání s předchozím Kůstkem a to ne náhodou. V rámci zachování úvodní trilogie, již Oči Bouře uzavírají, obsahuje pouze jednu knihu příběhů, zatímco Kůstek: Útěk z Kůstkova byl souborem celkem dvou knih. Na velikosti ale nezáleží. Důležitý je obsah a ten se zkrátka povedl.

Kůstek je jednoduše výborný, o tom není pochyb. Někdy bývá dokonce přirovnáván k dílu pana Tolkiena, a přestože se to může zdát jako bláznivý nápad, tak po přečtení komiksu čtenáři dojde, že to vlastně zase tak šílené není. Oči bouře asi tolik nezaujmou ty, kteří Kůstka dosud neznají, neboť se budou obtížně orientovat. Všichni ostatní by si ho ale měli co nejrychleji přečíst a pak už jen nedočkavě čekat na další díl.

Název originálu: Bone 3: Eyes of the Storm
Český název: Kůstek 2: Oči bouře
Scénář: Jeff Smith
Kresba: Jeff Smith
Překlad: Michael Bronec
Obálka: Jeff Smith
Počet stran: 184
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 260 mm
Vydal: CREW, Praha 2011
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kůstek: Oči bouře – zapomeňte na pohádku, přichází temné časy

Hide picture