Menu
FANZINE.cz

Květnová Pevnost se soustředí na nový televizní hit Hra o trůny

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

23. 5. 2011

Květnová Pevnost se zaměřila hlavně na dvě rozsáhlé fantasy ságy – Svět bez bohů Briana Ruckleye a Píseň ledu a ohně George R. R. Martina. Čtenáři ovšem nebudou ochuzeni ani o filmové a herní recenze nebo zajímavou knižní přílohu Smrtelní bohové.

Ilustrace na obálce časopisu Pevnost, autor: Electronic Arts

Není divu, že si jako stěžejní bod nového čísla, vybrala Pevnost knižní ságu amerického spisovatele George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Seriálová adaptace této rozsáhlé série z produkce HBO si našla na světě spoustu nových fanoušku, Česko nevyjímaje, a už teď je prohlašována seriálem roku. Na Hru o trůny (HBO pojmenovalo seriál podle názvu první Martinovy knihy) láká článek věnovaný pozadí vzniku seriálu a následný rozhovor se spisovatelem Georgem R. R. Martinem, ve kterém se čtenáři mohou mimo jiné dočíst, jak moc mohl zasahovat do samotného natáčení.

Nejlepší článek se ukrývá uprostřed Pevnosti. Vyčerpávající analýza Borise Hokra shrnuje všechny dosud vydané díly Martinova veledíla. Ovšem pozor, pro neznalé všech knih obsahuje článek spoustu spoilerů.

Další ságou, kterou se květnová Pevnost zaobírá, je Svět bez bohů skotského autora Briana Ruckleye. Kromě rozboru všech tří knih obsahuje měsíčník i zajímavý rozhovor s autorem.

David Šenk – Smrtelní bohové
Knižní příloha přináší devět povídek autora Davida Šenka, který publikoval v Pevnosti již několikrát. Soubor s názvem Smrtelní bohové postihuje příběhy všeho druhu odehrávající se na jak na Marsu, tak v Praze. Povídkám se zajímavými náměty lze ale vytknout zkratkovitost a z ní plynoucí občasné nepochopení děje. Nejlepší povídkou, která by si zasloužila delší rozsah, je ta první – Krajní prostředky ukazující svět, kde lidé pomocí drogy mohou vstoupit do jiného rozměru a zažít zde čistou formu násilí.

Hodnocení: *** (60 %)

Filmová část se zaměřuje na novou komiksovou adaptaci Thor a podává první informace o očekávaném filmu Petera Jacksona Hobit. Jak každý ví, hlavního hrdinu Bilba Pytlíka se zahraje Martin Freeman, který momentálně září jako doktor Watson ve výborném seriálu Sherlock. Dalším tématem Pevnosti je nová akční hra Crysis 2, která si od recenzenta Jakuba Kováře vysloužila úctyhodných 90% za úžasnou grafiku a hratelnost.

Nejlépe hodnocená díla v knižních recenzích jsou podle redakce Pevnosti nové vydání Sapkowského Zaklínače a ruská fantasy o liščí prostitutce Svatá kniha vlkodlaka od Viktora Pelevina. Knihu měsíce představuje povídkový soubor Grega Egana Luminous, který si vysloužil plných 100%. Nejhůře podle hodnocení redakce naopak dopadly knihy Agent JFK 25: Soumrak Camelotu od Karoliny Francové ze světa populárního Agenta Johna Francise Kováře, Limit od Franka Schätzinga a Hry s příběhem: Zločin a trest, sborník povídek z RPG světů.

Povídková příloha obsahuje tří díla – od Julie Novákové (Město utkané z pavučin), Davida Molese (Planeta Amazonek) a Jaroslava Mosteckého (Horská bouře). Vyzdvihnout lze hlavně Julii Novákovou, její povídka namlsává na připravovanou městskou fantasy Tajná kniha Šerosvitu.

Čtěte také rozhovor s Vilmou Kadlečkovou, jednou z autorek Tajné knihy šerosvitu

Planeta Amazonek od Davida Molese už podle názvu vypráví o planetě obývané výlučně ženami, na kterou se v převlečení za něžné pohlaví musí vydat muž, aby našel lék na amazonskou horečku. Povídka Jaroslava Mosteckého je příběhem boje vesničky a lupy příšer. Jeho historická fantasy nejvíce připomíná Conanovské příběhy.

Květnová Pevnost rozhodně stojí za to, takže spěchejte ke stánkům, bude na nich jen do středy 25. května!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Květnová Pevnost se soustředí na nový televizní hit Hra o trůny

Hide picture