Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Labyrinth – bláznivé bludiště

Redakce

Redakce

11. 2. 2010

labyrinth_600x338Harry Potter tam hledal ohnivý pohár, v řecké mytologii střežil jeho střed bájný minotaur, Jan Ámos Komenský v něm hledal krásu světa. Cože to je? No přece labyrint! Tajemný, plný překážek a nástrah. Nebojte se a vstupte!

Labyrinth - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Labyrinth - balení, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Každých deset let se v Tetranii konal proslulý kouzelnický turnaj, na který se sjížděli nejvyhlášenější čarodějové. Byla to největší událost desetiletí, na niž se mladí mágové připravovali již od prvního ročníku černokněžnické školy, ale dostat se do samotného vrcholného souboje mohli jen ti nejlepší. Do finálního zápasu, který se odehrával uvnitř hory Šamanů, zbývalo už jen několik hodin.

Hora zvenku vypadala jako úplně obyčejný vrch, ba i jako kopec, jenž uvidíte, když se podíváte z okna. To nejpodstatnější se totiž skrývalo uvnitř. Obrovský zapeklitý labyrint, který vždy po určité době přeskupoval chodby, takže nebylo jednoduché z něj nalézt tu správnou cestu ke kýženým předmětům.

Labyrinth - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Labyrinth - rozehraná hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Po přiložení hůlky samotného ministra se hora stala průhlednou. Jako obrovská masa želatiny se rozestoupila a pohltila všechny kouzelníky, kteří si tuto podívanou nechtěli nechat ujít. Každý z velmistrů byl začarován do barvy, již si před utkáním vytáhl, aby je bylo snadné rozeznat. Největší favorit soutěže si navlékl fialový hábit a byl spolu s ostatními odveden na kraj bludiště.

Černobílý hrdý drak svým mohutným plamenem zahájil klání. Cílem každého z čarodějů bylo najít osm určitých předmětů, které byly pečlivě schovány v měnícím se bludišti. Soutěžící čeká strach, dobrodružství a možná dokonce smrt. Bojíte se je následovat? Nebo to zkusíte taky?

Labyrinth - připravená hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Labyrinth - připravená hra, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Labyrint najdete ve větší krabici obsahující kartonové díly, jež jsou základními kameny bludiště. Dále objevíte hrací desku, karty předmětů a čtyři figurky kouzelníků, každého v jedné barvě. Komponenty jsou kvalitně zpracovány z tvrdého papíru, takže se ani častým hraním neopotřebují. Pravidla jsou jednoduchá a snadno pochopitelná a právě to je základem úspěchu této deskovky.

Na začátku hry vás čeká menší kreativní úkol, a tím je vytvoření bludiště pomocí čtvercových kartonových kamenů. Každý z nich má na sobě namalován různý tvar chodby: může být rovná, zahnutá či ve tvaru písmene T a především na sobě může ukrývat předmět, který budete v průběhu hraní hledat.

Aby nedocházelo k zjednodušování bludiště u konkrétního kouzelníka, hráči si barvy rozlosují až po celkovém sestavení labyrintu. Při stavbě tedy nevíte komu škodit či pomáhat, aby to pro vás bylo výhodné. Výběr kouzelníka by měl být náhodný, takže nejlepší je čaroděje vhodit do nějakého látkového sáčku (není součástí balení), a pak si z něj jednoho vytáhnout.

Labyrinth - hráčův tah, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Labyrinth - hráčův tah, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Po položení všech komponent na jejich místa vám v ruce zbude jedna kartička. Pomocí ní můžete posouvat bludiště v horizontálním a vertikálním směru a na opačné straně vypadne z plochy jiný dílek, který další hráč použije ke svému tahu. Ne všude však lze labyrintem hýbat, což je dáno tím, že některé části bludiště jsou napevno uchyceny na herní desce. Místa, kam lze tento volný dílek přiložit, jsou zvýrazněna žlutými šipkami. Před první hrou doporučujeme rozložit hrací plán a uprostřed ho něčím zatížit tak, aby se vyrovnal. Jelikož by se celý do krabice nevešel, bylo nutné ho klasicky uprostřed přehnout. To však může způsobovat problémy při posouvání kartiček.

Posledním úkonem před samotnou hrou je rozdání úkolových karet, na jejichž líci se ukrývá předmět. Právě k němu se musíte co nejrychleji dostat skrz zapeklité chodby labyrintu. Karty neukazujte protihráčům, ti by vám v rámci boje mohli schválně stavět do cesty zátarasy a znesnadnit vám tak cestu k cíli. Předmět hledáte vždy pouze jeden a až po jeho zdárném získání si můžete z obrácené hromádky vzít úkol další. Kdo nalezne první šest předmětů, ten se stane šampionem všech čtyř kouzelníků.

Labyrinth - úkolové karty a jejich cíle, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Labyrinth - úkolové karty a jejich cíle, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Postup vašeho čaroděje chodbami závisí pouze na tom, jestli dokážete vytvořit chodbu k předmětu a zároveň účinně škodit soupeřům. Sice nevíte, který předmět je jejich cílem, ale často se jejich postavička dá zcela odříznout nebo například vytlačit z hrací plochy. Protože se kus bludiště přesunul, kouzelník se objeví na druhé straně labyrintu, na kartičce, kterou jste právě zasunuli do hry.

Hra klade poměrně velké nároky na představivost a logické uvažování, přesto je vhodná pro děti všech věků. Labyrint neobsahuje žádné texty, pouze obrázky, takže si s ním mohou užít legraci i předškolní děti, ačkoliv minimální doporučený věk je stanoven na sedm let.

Náhoda je ve hře reprezentována zamíchanými kartičkami úkolů, často se vám stane, že máte dojít k předmětu, který je hned na sousedním políčku nebo naopak líznete obrázek, který je v tu chvíli naprosto dokonale nedostupný a zablokovaný. Ale právě v tom se skrývá nejen štěstí, ale především zábava, protože přesně to jsou situace, které vás donutí nad každým dalším tahem opravdu přemýšlet.

Labyrinth - detail hrací plochy, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Labyrinth - detail hrací plochy, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Jakmile do své sbírky zařadíte i osmý předmět, ještě nekřičte radostí z vítězství! Povinností každého vítěze totiž je dokázat se z bludiště dostat zase ven. Až poté, co se dostanete na svoje startovní políčko (označené barvou vašeho černokněžníka), teprve pak můžete slavit a požadovat zaslouženou kouzelnickou odměnu.

Přes všechny zmínky o přemýšlení a představivosti je hra poměrně nenáročnou záležitostí a skvělým odreagováním do rodinného kruhu, pro všechny počty soupeřů od dvou do čtyř. Samozřejmě je pochopitelné, že čím víc hráčů se bude honičky na předměty účastnit, tím složitější bude se k nim dostat, ale výsledek bude také více záležet na náhodě tažených karet.

Labyrinth je hra, která vznikla už v roce 1986 a za ty roky si získala mnoho příznivců. V příštím roce oslaví 25. výročí a rozhodně to nebude poslední výročí její existence. Za ten čas se dočkala také mnoha různých variant, z nichž v češtině narazíme na speciální verzi Labyrint Duel, která je ve světě novinkou loňského roku. Ale při troše hledání naleznete i verze s přídomky Junior, 3D nebo Master, které ovšem získáte pouze koupí ze zahraničí. Třeba nás firma DinoToys překvapí a v budoucnosti doveze i některou z dalších variant, třeba pro mě nepochopitelnou karetní verzi.

Labyrinth - kouzelníci, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Labyrinth - kouzelníci, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Pro rok narození i množství variant je společná jedna věc. Je z nich totiž zřejmá kvalita hry, kterou již stačil prověřit čas a stojí za ní tisíce domácností. Můžeme vám s klidem doporučit, abyste se stali jednou z nich, protože v Labyrinthu najdete nejen spoustu roztodivných předmětů, ale především zábavu a legraci, která je v dnešních rodinách plných počítačových her tak vzácná.

Název hry: Labyrinth
Typ hry: desková, logická
Výrobce: Ravensburger
Distributor pro ČR: DinoToys
Cena: 561 Kč
Počet hráčů: 2-4
Hrací doba: 20-40 minut
Doporučený věk: od 7 let

Hodnocení: **** (4,1 / 5)

Klady:
+ herní princip
+ jednoduchá pravidla
+ i pro menší děti
+ pěkné zpracování
+ variabilní hrací deska

Zápory:
– velká krabice
– nevyrovnané úkoly

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Labyrinth – bláznivé bludiště

Hide picture