Menu
FANZINE.cz
Technologie

Lampa poháněná gravitací může pomoci nejen rozvojovým zemím

Zdeněk Král

Zdeněk Král

1. 1. 2013

Lampa „na gravitaci“ bude stát pět dolarů a nahradí nebezpečné zdroje světla, jejichž používání má každoročně obrovské množství obětí. Přispět může každý, projekt už na sebe vydělal.

Vynálezci na projektu pracovali několik let, přinesl ale ovoce. Zdroj: indiegogo.com

Server CNET.com upozornil v půlce prosince na zajímavý projekt. Návrh lampy, která by mohla způsobit revoluci (nejen) v rozvojových zemích, už na indiegogo.com vydělal víc, než v co vynálezci doufali.

Nepřehlédněte: NASA odhalila nádherné snímky nočního osvětlení Země

Lampa je závěsná a pás se závažím, který ji pohání, vytáhnete za pouhé tři vteřiny. Světlo ale máte na třicet minut a LED diody nelákají moskyty.  Lampa je navzdory ceně z kvalitních materiálů, je ekologická a hlavně nezávislá na okolním prostředí, na rozdíl od těch solárních.

V současné době se v rozvojových zemích, kde lidé nemají přístup k elektřině, svítí převážně lampami napájenými petrolejem. Nebezpečné výpary však prokazatelně způsobují rakovinu plic, velké množství lidí se každoročně léčí s popáleninami a samotný provoz není nejlevnější.

Nepřehlédněte: Google zveřejnil Zeitgeits 2012. Co lidé nejčastěji hledali v tomto roce?

GravityLight by mělo být dostupné za pět dolarů. Částku 55 tisíc dolarů, kterou londýnští vynálezci Martin Riddiford a Jim Reeves potřebovali na rozjetí výroby, už přesáhli skoro šestinásobně.

Přispívající nad $60 dostanou za odměnu jednu lampu i pro sebe, ceněné ale byly (a jsou) i menší příspěvky. Projekt slaví úspěch a levné světlo snad zlepší život milionům lidí v rozvojových i vyspělých zemích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lampa poháněná gravitací může pomoci nejen rozvojovým zemím

Hide picture