Menu
FANZINE.cz
Technologie

LED diody používané v osvětlovací technice

LED diody jsou nejslibnější náhradou za žárovky. Mají velmi dobré světelné parametry, vyznačují se výraznou úsporou energie ve vztahu ke všem známým světelným zdrojům, dlouhou životností, teoreticky dosahující až 100 tis. hodin, malé rozměry, často zanedbatelná hmotnost a zatím nebyly pozorovány žádné škodlivé vlivy na přírodní prostředí.

Co jsou LED diody?

LED (Light Emitting Diode) jsou polovodičové bodové světelné zdroje. Jev elektroluminiscence vyskytující se v LED diodách vzniká v důsledku elektrického buzení polovodičového materiálu a v důsledku toho energetických změn v molekulární struktuře polovodičového přechodu. Toto spojení přeměňuje elektrickou energii přímo na energii viditelného světla a malé množství infračerveného záření rozptýleného ve formě tepla. Kompletní LED se skládá z polovodičového (krystalového) modulu, reflektoru, vodičů a pouzdra, které tvoří světlo rozptylující čočku. Intenzita LED diody závisí na aktuální hodnotě – je lineární v širokém rozsahu změn proudu.

LED diody jako světelné zdroje

LED diody používané v osvětlovací technice se dělí do dvou základních skupin – nízkopříkonové LED, jejichž jednotkový výkon je menší než 1 W a vysokovýkonové LED, technicky nejvyspělejší, rovnající se 1 W a více, tzv. LED napájení.

Nejběžnější jsou nízkovýkonové diody, typicky 10 až 100 mW, s propustným proudem 10 až 20 mA. Jmenovité propustné napětí je typicky 1,4 až 3,5 V a závisí na typu diody, propustném proudu Ip a teplotě pn přechodu. Svítivé vlastnosti jednotlivých nízkopříkonových diod jsou pro praktické účely většinou nedostatečné a z tohoto důvodu se sdružují do větších skupin, nazývaných LED moduly nebo pole. Při výběru typu diody si můžete vybrat hodnotu jejího světelného toku z řady tzv. dostupných na trhu, například https://www.tme.eu/cz/katalog/led-diody_100684/. Výběr LED, tedy skupin se specifickým světelným tokem vám umožní volit hodnotu světelného toku od několika desítek až přes stovky lumenů. Různé typy osvětlovacích úkolů mohou vyžadovat různé odstíny bílého světla určené teplotou barvy světla. Na výběr jsou tři rozsahy teploty bílého světla:

  • studené bílé světlo s barevnou teplotou 5000-10000 K,
  • neutrální bílé světlo s barevnou teplotou 3700-5000 K,
  • teplé bílé světlo s barevnou teplotou 2600-3700 K.

Konečný tvar rozložení světla svítidla nebo lampy lze tvarovat výběrem jednoho ze dvou typů čoček umístěných na každé diodě: symetrické a asymetrické rozložení světla. Každý z těchto typů rozložení světla má specifickou hodnotu úhlu rozložení světla, která charakterizuje svítidlo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

LED diody používané v osvětlovací technice

Hide picture