Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Lednové novinky knižní fantastiky nejsou početné, jsou však zajímavé

Olga Buriánková

Olga Buriánková

27. 2. 2022

Nejnovější svazky literární fantastiky množstvím nadšené čtenáře rozhodně neoslnily. Během prvního měsíce roku 2022 však jistě potěšily zejména milovníky tuzemského hororu i zajímavých knižních sérií a překvapivých antologií.

Květoslav Hönig: Odkaz tastedarů 2 – Ydris: kniha druhá

Květoslav Hönig: Odkaz tastedarů 2 - Ydris: kniha druháWrael a Saerlina musí navzdory vzájemné zášti spolupracovat, aby zabili cechmistra a získali od něj starodávný meč. Ten je zase klíčem k Rornovu poslání, který se snaží následovat své vize a zachránit království od zkázy. Dosáhne trojice svých cílů? Acrel se nadále skrývá před svými nepřáteli u šlechtice Nareliena, který je zaneprázdněn správou svého panství sužovaného neznámými nestvůrami.

Podaří se mu ochránit vesnici Mezilesí před bezejmenným zlem? Laena a Mearil se vydávají na výpravu do Bílých hor, aby je pomohly zabezpečit pro karavany putující do Waleyrské divočiny. Na jaká nebezpečenství ve skalách narazí a jak je to poznamená?

Vydalo nakladatelství Nugis Finem Publishing 10. ledna 2022.

Jan Hamouz: Ptačí srdce 2 – Třetí uchoJan Hamouz: Ptačí srdce 2 - Třetí ucho

Z jednadvaceti krajin jich zůstalo deset. Trat’Hys by nejspíš plakal. Erenézie se hroutí Darovi pod rukama, proč ale řešit nemocné království, když má člověk víno a děvky? Utéct před problémy Dar’Hys ještě dokáže, ať už na sever, nebo na jih, ovšem jeho vnitřní démoni jsou pořád s ním. Poté co Rohatí přitloukli jeho otce ke kůlu, stává se mladý Oldenik pánem Železného Listu.

Bohové však umějí být krutí, a tak chlapci vyrvou jeho dědictví z rukou dřív, než byste řekli medový koláček. Doposud bylo nejdůležitější věcí v jeho životě dosyta se najíst. Od nynějška je to přežít. A nakonec je tu Iko, věhlasný erenézský lékař, který měl ve svých rukou osudy králů, knížat, pánů, válečníků i obyčejných smrtelníků. Jeho životním cílem není nic menšího než zvítězit v souboji s bohy — a je odhodlán pro to obětovat téměř vše. Avšak k úspěchu vede věru trnitá cesta, na níž je potřeba platit tím nejcennějším.

Vydalo nakladatelství Host 13. ledna 2022.

Aleš Holaň: Helon 2

Aleš Holaň: Helon 2Druhý díl vesmírné sci-fi série s agentkou Parksovou v hlavní roli. Podaří se jí vyřešit záhadu kolem odmlklé planety v neutrální zóně? Helon 2 je planeta na okraji neutrální zóny, vytvořené hned po uzavření míru s rasou Krygerů. Zóna plnila svůj účel a mimozemšťané o sobě skoro čtyřicet let nedali vědět. Nyní se ale Helon 2 odmlčel. S lodí, která měla zjistit, co se na planetě děje, to dopadlo podobně.

Co se tam stalo? Mají s tím něco společného Krygerové? K Helonu 2 teď míří celé svazy vojenských lodí. Na palubě jedné z nich je i agent Samantha Parksová v doprovodu tajemného Johna, aby celou záhadu konečně vyjasnili.

Vydalo nakladatelství Pointa 14. ledna 2022.

Honza Vojtíšek: Jihočeský hororHonza Vojtíšek: Jihočeský horor

Upíři, neobyčejná stvoření, duchové, vetřelci, psychopati, vlkodlaci, brutální vrazi a podobná strach nahánějící zjevení se nevyhýbají ani jižním Čechám. Přesvědčit se o tom můžete v příbězích jihočeských autorů a autorek prezentovaných v této výjimečné knize.

Kniha obsahuje povídky těchto autorů: Hovořící bytost Webster (Miroslav Pech), Ukolébavka (Václav Křenek), Návrat domů (Ivana Gašparíková), Malá ryba, velká ryba (Jiří Sivok), Bazén (Martin Štefko), Podsvět (Anna Korbelová), Hedvika (Václav Votruba), Příchozí tisíce otců (Honza Vojtíšek), Pod zvonem (Kateřina Malec Houfková), Kalvárie (Svatopluk Doseděl).

Vydalo nakladatelství Golden Dog 18. ledna 2022.

Hana Škodová: Fantastika – Strážce

Hana Škodová: Fantastika - StrážceAdam je chlapec ze Západního království. Rodiče zemřeli, když byl ještě malý a od té doby se musí světem protloukat sám. Žije v zemi, ve které vládne pevnou rukou Kapitán, muž, který se obklopuje čaroději a nesmrtelnými bytostmi. Hlavně kvůli němu Adam vstupuje mezi strážce Paní ze sousedního Východního království.

Strážci mají za úkol nejen ochraňovat královnu, ale také její zemi. Z tajemného lesa vylézá čím dál víc příšer, které napadají vesnice a zabíjejí vše živé. Podaří se Adamovi a ostatním strážcům nad zlem zvítězit? Je možné zlo porazit, když Váš život ovládají bytosti, které si s ním zahrávají? Je to příběh neustálého boje mezi dobrem a zlem. Kdo zvítězí tentokrát?

Vydalo nakladatelství Petrklíč 18. ledna 2022.

Davis Graeme: Královny hrůzyDavis Graeme: Královny hrůzy

Tato nová antologie strašidelných a hororových příběhů z per význačných britských a amerických spisovatelek představuje současným čtenářům klasické povídky jako „Žlutá tapeta“ Charlotte Perkins Gilman, i zapomenuté mistrovské kousky. Je všeobecně známo, že Mary Shelley je autorkou Frankensteina, avšak její další hrůzostrašné příběhy jsou o poznání méně známé.

Harriet Beecher Stowe, proslulá zejména díky Chaloupce strýčka Toma, napsala několik překvapivě působivých hororových povídek. V témže roce, kdy jí vyšel román Malé ženy, vydala Louisa May Alcott jednu z vůbec prvních strašidelných povídek s tématikou mumií. A tyto dámy nebyly samy. Už od počátku gotické a hororové literatury zkoumaly spisovatelky hranice strachu a snily temné sny, ze kterých čtenáři dodnes nemohou spát.

Tato antologie zahrnuje hororové a strašidelné povídky známých spisovatelek i díla pozapomenutých autorek jako Mary Cholmondely a Charlotte Riddell, které si nicméně zaslouží, aby se o nich dozvěděli i současní čtenáři. Povídky doplňují krátké medailonky, které čtenáře seznámí se spisovatelskou dráhou i s životními osudy těchto pozoruhodných a nadaných žen.

Vydalo nakladatelství Fobos 19. ledna 2022.

Cavan Scott: Star Wars – Vrcholná Republika: Sílící bouře

Cavan Scott: Star Wars - Vrcholná Republika: Sílící bouřeHrdinové z éry vrcholné Republiky se vracejí, aby čelili obávanému nepříteli Duch jednoty se pod vedením kancléřky Republiky Liny Soh šíří do galaxie a Jediové na nově otevřené stanici Maják Hvězdosvit jsou jeho předvojem. Na oslavu kancléřka plánuje Republikovou výstavu, výkladní skříň možností rozšiřující se mírumilovné Republiky. Jediové navštíví výstavu jako vyslanci harmonie. Ale kromě očí galaxie se k této události obrací i zuřivost Nihilů a jejich vůdce má v úmyslu tuto jednotu zničit.

Vydalo nakladatelství Egmont 20. ledna 2022.

Lucy Taylorová: Vztek a další příběhyLucy Taylorová: Vztek a další příběhy

První česky vydaná ucelená sbírka povídek americké hororové autorky Lucy Taylor, která vás provede temnými zákoutími lidské mysli, ale nebojí se vám ukázat ani drsná místa naší planety. V knize Vztek a další příběhy na vás čeká celkem osm povídek, jimiž vás Lucy Taylor přesvědčí o tom, že patří mezi nejlepší hororové autorky současnosti.

Vydalo nakladatelství Golden Dog 24. ledna 2022.

Stephen King, Richard Bachman: Zhubni

Stephen King, Richard Bachman: ZhubniKletba jako zasloužený trest? Billy Halleck má všechno, co si může přát – drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také velkou nadváhu a lékař ho varuje před infarktem. Jeho život se změní, když ve chvíli nepozornosti za volantem srazí cikánku.

Při odchodu z budovy soudu mu místo dramatické scény, která by se dala očekávat, její starý otec pošeptá jediné slovo: „Zhubni.“ Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o padesát kilogramů lehčí a to, co se zpočátku mohlo jevit jako příjemná změna, se stává bojem o život… reedice.

Vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA 25. ledna 2022.

Hank Green: Nádherně pošetilá snahaHank Green: Nádherně pošetilá snaha

V pokračování knihy Naprosto pozoruhodná věc se znovu setkáváme s hrdiny z prvního dílu – Andy po April převzal štafetu hvězdy sociálních sítí, Miranda se vrátila ke svému výzkumu na Berkeley a Peter Petrawicki vybudoval nový technologický start-up, se kterým se chystá dobýt svět. Jen Maya několik měsíců po Aprilině zmizení dál truchlí a nedokáže se smířit s tím, že by měla být April skutečně mrtvá.

Nakonec se rozhodne, že se ji navzdory všemu a všem vydá hledat. Na pozadí těchto příběhů sledujeme svět, který se po odchodu Carlů zmítá v chaosu, ekonomické recesi a společenské krizi – svět, který se nezadržitelně řítí do záhuby. Naši hrdinové mají poslední šanci tuto dystopii zvrátit a zachránit lidstvo před zničením.

Vydalo nakladatelství Fobos 26. ledna 2022.

Kolektiv autorů: Mlok 2010

Kolektiv autorů: Mlok 2010Kniha „Mlok 2010“ spadá do žánru Sci-fi. Kniha je brožovaná. Obsahuje 408 stran. Jedná se o počin nakladatelství „Crew“ z roku 2010. Přejeme příjemné čtení.

Vydalo nakladatelství Crew 27. ledna 2022.

P. M. Freestone: Vůně Aramteshe 2 – Koruna kouřeP. M. Freestone: Vůně Aramteshe 2 - Koruna kouře

Naši hrdinové Rakel a Ash, kteří se v předchozím díle vydali na nebezpečnou cestu, aby nalezli protilék na jed, který otrávil prince, tentokrát však musejí překonat nástrahy každý zvlášť. Na vytváření a rozeznávání vůní obzvlášť nadaná Rakel cestuje za hranice říše, kde se snaží odhalit pravdu ohledně své minulosti.

Princův osobní strážce Ash, jehož všichni považují za mrtvého, musí uniknout z vězení a najít způsob, jak varovat svět před blížícím se nebezpečím. Říše je na pokraji občanské války, k níž se schylovalo už po staletí, od doby, kdy po zemi chodili bohové. Boj se nevyhne nikomu, urozenému princi ani obyčejnému vesničanovi. Každý si nyní musí vybrat, na jakou stranu se v nadcházejícím konfliktu postaví…

Vydalo nakladatelství Moba 27. ledna 2022.

Martin Fajkus, Tomáš Němec: Společenstvo pevnosti – Nejlepší povídky z magazínu pevnost z let 2002-2012

Martin Fajkus, Tomáš Němec: Společenstvo pevnosti - Nejlepší povídky z magazínu pevnost z let 2002-2012Kniha „Společenstvo pevnosti“ s podtitulem Nejlepší povídky z magazínu pevnost z let 2002-2012 spadá do žánru Fantasy. Autorem je Martin Fajkus, Tomáš Němec. Kniha je vázaná. Obsahuje 702 stran. Jedná se o počin nakladatelství „Fantom Print“ z roku 2014. Přejeme příjemné čtení.

Vydalo nakladatelství Fantom Print 27. ledna 2022.

Herbert George Wells: Země slepců

Sedmnáct povídek otce moderní sci-fi a fantasy Herberta George Wellse, mj. i autora slavných románů Neviditelný, Stroj času, Ostrov Dr. Moreaua či Válka světů, obsahuje nové současné překlady jeho nejznámějších příběhů (např. Země slepců, Muž, který uměl dělat zázraky či světově proslulé Dveře ve zdi).

Překvapující fantazie a originalita spisovatele, který inspiroval vznik desítek filmů a knih svých pozdějších kolegů, spolu s plastickými líčeními světů, které teprve čekají na své objevení, jeho proslulým černým humorem a schopností vytvářet neobyčejnou atmosféru napětí, jsou zárukou nevšedního čtenářského zážitku.

Knižní obálka se připravuje.

Vydalo nakladatelství ArtPorte 31. ledna 2022.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lednové novinky knižní fantastiky nejsou početné, jsou však zajímavé

Hide picture