Menu
FANZINE.cz
Technologie

Lego Harry Potter: Léta 1-4. Nejhranatější Potter všech dob přichází na naše monitory

Redakce

Redakce

7. 9. 2010

Traveller’s Tales Games přicházejí s další hrou ve stylu stavebnic Lega. Po Star Wars, Indiana Jonesovi a Batmanovi se podívali na zoubek legendě Bradavic. Snad by se mohlo zdát, že lego zpracování je dobré jen pro ty nejmenší. Uvidíme, zda je opak pravdou.

Příčná ulice, Zdroj:www.ign.com

Stavebnice Lego těší děti po celém světě už dobrých 61 let. V roce 2005 přidali svou trošku do mlýna vývojáři z Traveller’s Tales, když vytvořili první Lego hru, která vycházela ze stavebnic Lega s motivem Star Wars. Hra sklidila úspěch, následovaly další, díky tomu máme dnes možnost zahrát si Lego Harryho Pottera, vyvíjeného pod záštitou WB Games.

Tak šel čas v Bradavicích

Snad každý už dnes slyšel alespoň něco o dobrodružstvích kouzelníka s jizvou na čele. Knihy se staly bestsellery, filmy trhaly rekordy v návštěvnosti a herních zpracování se prodaly milióny kusů. Tato hra zpracovává první čtyři roky, které Harry a jeho přátelé i nepřátelé prožili v Bradavicích. Tudíž se utkáme s profesorem Quirrelem, Tomem Raddlem, setkáme se Siriusem a postavíme se tváří v tvář znovuzrozenému Voldemortovi. Všechny příhody jsou zpracovány s jednoduchým humorem, který vám nejednou vyvolá úsměv na tváři.

Bradavice, Zdroj: www.ign.com

Každý z roků je rozdělený na šest epizod, mezi kterými se budete moci volně pohybovat po Bradavicích. Každá epizoda dává možnost projít si významnou událost z onoho roku. Ale ani po dohrání příběhové linie, není všemu hraní konec. Každá z epizod se dá projít znovu, společně s dalšími postavami, které vám umožní se dostat na skrytá místa. Epizody si vybíráte v Děravém kotli, který slouží jako centrála. Tady si můžete zjistit, jak moc jste pokročili ve hře a co vše vám ještě chybí. Odtud se dostanete do Příčné ulice, kde můžete nakupovat vylepšení a pomůcky do hry, a do Gringottovy banky, kde můžete spustit jednu z deseti bonusových her.

Jedna z bonusových úrovní, Zdroj: www.ign.com

Po celou hru sbíráte několik důležitých věcí. Za prvé: zlaté kostky. Slouží jako odměna za úspěchy ve hře. Maximálně jich můžete nasbírat dvě stě. Za druhé: legové cvočky. Mají různé barvy i hodnoty a slouží ke dvěma účelům, jednak jako platidlo, jednak jsou plnitelé lišty pravého kouzelníka. Za třetí: žetony postav. Poté, co je najdete, si je můžete koupit v Příčné ulici. Nakoupené žetony zpřístupňují nové postavy ve volné hře a v nabídce mnoholičného lektvaru.

Ve dvou se to lépe táhne, ale možná přijde i kouzelník

Hrou procházíte vždy nejméně s jedním společníkem. Téměř každá postava má totiž unikátní schopnost, kterou ovládá speciální předměty. Roury mohou prolézat jen mazlíčci, hrabat může jen pes nebo kočka, knihovnu může ovládat jen student s knihou a další. Některé předměty budete moci používat až po naučení příslušného kouzla či činnosti a u dalších vám pomůže lektvar, který namícháte. Hra vám pak vždy poskytne nějakou tu situaci pro vyzkoušení nově naučených dovedností. Pokud jste doma na jeden počítač dva, není to žádný problém, ve hře můžete spustit kooperativní mód a zahrát si tak pomocí rozdělené obrazovky. Ovládání je vcelku jednoduché, pokud jste zvyklí na myš, může vám to ze začátku dělat trochu problémy.

Jedna z tajných chodeb, Zdroj: www.ign.com

Grafické zpracování hry nebylo žádným překvapením. Postavy, předměty a okolí věrně zachycují originální kousky lega. Zklamáním bylo jen to, že detailně byla zpracována pouze interaktivní místa a díky tomu byla lehce rozpoznatelná. Postavičky nemluví, ale jen vydávají zvuky, přesto je celá hra srozumitelná. Harryho dobrodružstvími nás provází originální hudba z filmů, kterou autoři hry velice dobře přiřadili k jednotlivým lokacím.

Tudy projdou jenom mazlíčci, Zdroj: www.ign.com

Lego Harry Potter bohužel trpí nemocí zvanou špatná kamera, podobně jako většina her vyvíjených zároveň i pro konzole. Některá „vylepšení“, která vývojáři do hry zabudovali, jsou spíše na škodu než pro pomoc. Myslím tím hlavně „zaměřovač“, který občas trochu ulítne, a pak se nestačíte divit, co vše trefíte. Po delším hraní už vám může hra přijít příliš jednotvárná, zvláště pokud se snažíte sbírat všechno.

Závěrem

Lego Harry Potter: Léta 1-4 si užijí spíše mladší jedinci, ale ani ti starší se u hry kousat nudou nebudou. Hra v sobě spojuje kouzlo jednoduchého, někdy až dětinského, humoru s velkým množstvím logických hádanek. Možnost zahrát si společně se sourozencem či kamarádem hře dodává novou hratelnost. Pokud jste fanda Harryho Pottera, a to především knížek, hru si určitě užijete. Ale i nefandové si v této hře určitě najdou něco, co je bude bavit. Možností je spousta. Takže vzhůru do Bradavic.

Název: Lego Harry Potter: Léta 1-4
Výrobce: Traveller’s Tales Games
Vydavatel: WB Games
Vydavatel v ČR: Cenega
Multiplayer: Ano
Platforma: PC, Ps3, XBox 360
Herní doba: 3-4 dny
Doporučená cena: 799 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lego Harry Potter: Léta 1-4. Nejhranatější Potter všech dob přichází na naše monitory

Hide picture