Menu
FANZINE.cz
Literatura

Lepší paměť i kvalitnější spánek. 5 důvodů, proč číst knihy

Čtení knih má řadu nedoceněných přínosů. Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře, určitě jste si jich vědomi. V opačném případě se podívejte na důvody, proč číst knížky, a v čem všem může být čtení nápomocné. Možná budete překvapeni.

Redukce stresu

Čtení má blahodárný vliv na psychický stav. Důkazem je jedna z metod psychoterapie zvaná biblioterapie, která využívá léčebné účinky četby k odstranění nahromaděného napětí. Čtení, při kterém se člověk nechá pohltit dějem, je velmi účinnou formou relaxace, lepší než například poslech hudby nebo procházka.

Lepší mentální výkon

Knihy jsou bezpochyby přínosné i ze zdravotního hlediska. Čtení totiž znamená mozkovou stimulaci, která je nezbytná pro udržení mentální výkonnosti. Už jen představy, které v nás čtení vzbuzuje, mozek podněcuje k aktivitě. Zejména próza, kterou obvykle čteme pro zábavu, tak představuje příjemný způsob, jak se dlouho udržet ve formě.

Rozšíření slovní zásoby

Tento bod se týká čtení v mateřském i cizím jazyce. Pokud si potřebujete rozšířit slovní zásobu, je čtení ideálním prostředkem. Během čtení se člověk učí přirozeně a

postupem času zjistí, že používá slova, o nichž ani nevěděl, že je zná. Z hlediska rozšiřování slovní zásoby je četba mnohem účinnější než například sledování televize či poslech audioknih.

Trénink paměti

Učení se vám nedělá problém, ale po pár dnech nově nabyté vědomosti zapomenete? Nejvyšší čas začít pravidelně číst. Během četby se vytváří nové vzpomínky na to, co jsme právě přečetli, což napomáhá zdravému fungování mozku. Posilují se totiž stávající nervová spojení a vytvářejí se nová, díky čemuž se naše paměť zlepšuje.

Lepší spánek

Mnozí z nás před spaním dávají přednost čtení zpráv nebo příspěvků na sociálních sítích, což k lepšímu spánku rozhodně nepřispívá. Zato četba knihy lepší spánek rozhodně zajistí a pomůže nám k tomu, abychom se po probuzení cítili svěží a odpočatí. Vyměňte mobil či tablet za klasickou knihu a sami si ověřte, že tato strategie skutečně funguje.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Lepší paměť i kvalitnější spánek. 5 důvodů, proč číst knihy

Hide picture