Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Letopisy Vukogvadské družiny servírují druhou porci. A pořádně ji omastí.

Redakce

Redakce

22. 12. 2013

Přišlo to, na co jsme všichni čekali od poslední stránky prvního svazku. Tedy svazek druhý, přinášející lačným čtenářům vše, co jen by si mohli přát. Dobrodružství, napětí, zlato, lepé děvy, krev, špína, slanečci… A samozřejmě staří známí, opuštění v lůně Vukogvazdu při oslavě dobytí svého nového domova. 

FOTO: Obálka druhého dílu knihy Vukogvazdská družina.

Vukogvazdská družina – dobrodružství, napětí, zlato, lepé děvy, krev, špína, slanečci…

Stejně jako první kniha i tato je souborem tří příběhů vyprávěných střídavě některým ze členů povedeného čtyřlístku, výjimečně nahlédneme do mysli i někoho jiného. Proč je rekovná sestava čtyř- a nikoliv pětičlenná, se dozvíme hned v prvním vyprávění – Malých pánech. Spolu s tím se dozvíme, jaké to je mít za zády smečku vlků nebo jak se dá kořenit pivo.

Ve druhém, Varogovu požehnání, dostanou Vukogvazdští lekci v plavání, službě pánům i bájesloví. A nakonec je osud v příběhu O ovcích a orlech donutí sáhnout až na dna jejich špinavých duší. A na všech cestách je provází hlad, zima, mokro a sud slanečků, který jim možná zachrání život. A možná taky ne.

Proč měnit, co se osvědčilo?

letopisyminSvazek druhý pokračuje v chvályhodné tradici svého předchůdce. První příběh se zdánlivě trošku táhne, spíš než jako něco samostatného působí jako úvod, příslib něčeho většího.  Čehož se však čtenáři v následujících dvou dostane do sytosti, takže ona rozvláčnost vlastně ani není na škodu.

Hrdinové jdou z maléru do maléru, přesně jak to mají jejich příznivci rádi, a odhalují, co v nich vlastně vězí. Oproti prvnímu dílu se jim čtenář dostane trošku víc pod kůži a odhalí, čeho se bojí, po čem touží a co už nikdy nechtějí zažít. Pokud první kniha svedla postavy dohromady, druhá je sváže pouty společně přestátých útrap… a pro některé nečekaně i přátelství.

Oko čtenářovo opět potěší a duch povznese bohatý slovník, který možná tu a tam přidělá vrásku na čele, ale bez něj by to prostě nebylo ono. Nejednotný výběr vrstev jazyka, jimiž postavy hovoří, za malou cenu pomáhá vytvořit dojem rozsáhlého světa, kde si lidé (a jiné rasy) ze vzdálenějších koutů tak docela nerozumí. Podobnou funkci plní i další pomalu odkrývané reálie, ať už církevní hierarchie nebo náznaky geografického uspořádání.

Co tedy říci na závěr? Druhý díl plně dosáhl, ba možná i překonal, laťku vysoko nasazenou prvním svazkem. Dodržel vše, co se od něj očekávalo a ještě přidal něco navíc, opět se čte jedním dechem… Má jen jednu jedinou, zato však podstatnou vadu na kráse –  je příšerně krátký. Čtyři a půl sta stránek prostě nestačí.

Název: Letopisy Vukogvazdské družiny, svazek II. Autor: Vukogvazdská družina, sepsal Jan Kravčík. Obálka: Piotr Cieśliński. Počet stran: 456. Vydal: Nakladatelství Gorgona, Praha 2013. Doporučená cena: 320 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letopisy Vukogvadské družiny servírují druhou porci. A pořádně ji omastí.

Hide picture