Menu
FANZINE.cz
Technologie

LG začíná v ČR s prodejem 84palcové Ultra HD televize za půl milionu

Zdeněk Král

Zdeněk Král

7. 2. 2013

Televize má více než dvoumetrovou úhlopříčku a nabízí na ní čtyřikrát větší rozlišení, než má současný standard Full HD.

Je to krasavice, ale jen tak někdo si ji nekoupí. Zdroj: Oficiální stránky výrobce

Je to krasavice, ale jen tak někdo si ji nekoupí. Zdroj: Oficiální stránky výrobce

Podle tiskové zprávy získala televize LG 84LM960V na veletrhu CES v Las Vegas ocenění Best Innovations v kategorii Video Display. S kvalitními televizory se vůbec roztrhnul pytel, čeká nás podobný skok vpřed, jako byl před lety FullHD panel.

Úhlopříčka 84 palců, tedy něco přes 213 cm, je úctyhodná a dost extrémní. Do běžného panelákového bytu se taková obrazovka nevejde. Na druhou stranu vhodná pozorovací vzdálenost u kvalitních televizorů dnes závisí víceméně pouze na pohodlí diváka (při sledování televize byste neměli muset kroutit hlavou ani ji zaklánět), takže na čtyři až pět metrů už byste neměli mít problém.

Nepřehlédněte: Vrátit do Windows 8 tlačítko Vypnout a Restartovat jde snadno a rychle

Rozlišení Ultra HD odpovídá 7680 × 4320 obrazovým bodům, jemnost obrazu je tedy čtyřikrát větší než u současného 1080p. České stanice často vysílají v tragickém SD, pokrytí signálem také není úplně ideální, takže plné rozlišení si moc nevychutnáte. Odpovědí LG je funkce Resolution Upscaler Plus, která by měla detailnější obraz dopočítat. V praxi se podobné techniky používají třeba v blu-ray přehrávačích, které upscalují běžná DVD. Výsledek není ideální, ale kvalita obrazu zpravidla opravdu vyskočí nahoru.

Televize je vybavená pasivní 3D technologií LG CINEMA 3D. Tu firma zavedla před několika lety a snaží se ji neustále vylepšovat. Za zmínku stojí herní mód (Dual Play), kdy dva hráči koukají na jednu obrazovku, ale díky speciálním brýlím vidí každý jiný obraz. S touto vychytávkou přišel před lety i Philips, hraní na konzolích tak dostává nový rozměr.

Nepřehlédněte: Upgrade na Windows 8 Pro je v Evropě drahý. USA mají cenu přiměřenou

Do moderních tenkých televizí se obvykle nevejdou velké zesilovače a kvalitní reproduktory, dvoumetrová plocha už je v tomhle trochu benevolentnější. Zvuk zajišťují dva 10W reproduktory a dva 15W subwoofery. Neočekáváme, že zvuk bude extrémně úchvatný, kvalita by ale mohla být dost dobrá, mezi placatými televizemi nadprůměrná.

Jestli už si oblékáte kabát a chystáte se do obchodu, možná vás trochu zchladí cena. Doporučená MOC je 499 999 korun. Nechceme přímo tvrdit, že je televize předražená, koneckonců je speciálnívýjimečná, rozhodně je to ale hodně.

Aktuálně je podle Heuréky dostupná v Alza.cz, postupně se bude objevovat i v dalších e-shopech a možná i v kamenných prodejnách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

LG začíná v ČR s prodejem 84palcové Ultra HD televize za půl milionu

Hide picture