Menu
FANZINE.cz
Literatura

Lidé viktoriánské doby dokázali úžasné věci, říká Bruce Hesselbach

Petr Bělohrad

Petr Bělohrad

11. 4. 2014

Bruce_Hesselbach_fotoBruce Hesselbach je autorem nového steampunkového románu Perpetual Motion, který vyšel v březnu minulého roku. Dag Rambraut s ním provedl obsáhlé interview, ze kterého vám zprostředkujeme otázky, které se týkají zmíněné knihy.

zeppelin_ilustrační_foto

Vzducholodě jsou neodmyslitelným atributem steampunku.
FOTO: hesselbachwriter.com

Mohl byste trochu přiblížit děj knihy?

Perpetual Motion vypráví příběh rodiny z roku 4026 našeho letopočtu, která cestuje nejen v prostoru, ale i v čase. Tak se z Colorada v Americe dostane do Švýcarska v roce 1866. Shodou okolností tam zachrání před utonutím mladého německého vynálezce. Později zjistí, že mladík může Němcům pomoci zvítězit v první světové válce a kompletně tak přepsat dějiny. Co čert nechtěl, mladší dcera Sybila se do vědce zamiluje.

Proč myslíte, že je steampunk poslední dobou tolik populární?

Myslím si, že je to všechno v eleganci viktoriánského období. Během olympiády v Calgary, Dorothy Hamel a ostatní olympionici bruslili v kostýmech tohoto období a  vypadalo to velmi stylově. Když porovnáte post-viktoriánská auta se současnými stroji, ta starší auta jsou velmi působivá.

Domnívám se, že všechno je to dáno pocity, které v nás vyvolávají složité stroje a vynálezy. Vezměte si kupříkladu Eiffelovu věž nebo obří děla, která Němci používali v první světové válce. Lidé viktoriánské doby dokázali úžasné věci, dobré i špatné, které jsou dnes velmi přitažlivé.

Perpetual_Motion_přebal

Jaké cíle jste si vytyčil při psaní Perpetual Motion?

Měl jsem spoustu nápadů ohledně cestování časem a náboženství, které jsem chtěl v knize prezentovat, aniž bych působil moc dogmaticky. Čtenář si tak musí sám některé věci domýšlet a utvářet si vlastní závěry.

Myslím si, že jsem to zvládl, ale mnohem důležitější je fakt, že jsem tuto knihu chtěl napsat tak, aby postavy byly uvěřitelné a živé. Lidé mi říkají, že se to podařilo a to mě velmi těší.

Proč jste jako vypravěče zvolil právě Sybilu?

Mladá Sybila poskytuje jisté médium mezi dvěma světy. Byla vychována v devatenáctém století, ale tuší, že její rodiče pocházejí z úplně jiné společnosti. Při psaní jejího charakteru jsem se inspiroval kurážnými dámami, jako byla třeba Mary Kingsleyová nebo Mary Mummereyová.

Pokud jste si tedy Perpetual Motion ještě nepřečetli, určitě to udělejte. Zcela jistě se máte na co těšit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lidé viktoriánské doby dokázali úžasné věci, říká Bruce Hesselbach

Hide picture