Menu
FANZINE.cz
Literatura

Literární soutěž Cena Fantázie 2011 přijímá povídky do konce května

Redakce

Redakce

26. 5. 2011

Slovenské vydavatelství Fantázia pravidelně vyhlašuje literární soutěž Cena Fantázie od roku 2003. O tři roky později se navíc rozhodlo vydávat nejlepší díla z každého ročníku ve sbornících, které jsou v současné době jedinými knižně vydávanými antologiemi mapujícími slovenskou fantastickou tvorbu. Své povídky mají autoři možnost odeslat do konce května.

Které povídky se zařadí do letošního sborníku?

Slovenští autoři mají vyjma hlavní ceny šanci vyhrát i některé přidružené ocenění, jmenovitě cenu za nejlepší sci-fi povídku, cenu pro nejlepší povídku hororového žánru a Cenu knižního veletrhu Bibliotéka v Bratislavě, na němž se každoročně vyhlašují výsledky celé soutěže. Letošní vyhlášení proběhne 5. listopadu a doprovodí jej i křest samotného sborníku.

O vítězi hlavní ceny rozhoduje v prvním kole odborná porota, ve druhém kole pak mohou o konečném pořadí povídek rozhodnout i čtenáři internetového portálu Kultura.sme.sk. Pozice odborných porotců se každý rok mění, nemůže se tedy stát, že by došle k jakékoli neobjektivitě. Letos v pětičlenné porotě zasedne například moderátor Slovenské televize Roman Bomboš nebo editor sborníků Fantázie Ivan Pullman.

Kdo by nestihl přečíst předchozí sborníky, nemusí zoufat – všechny antologie od letošního dubna existují i v elektronické podobě. Administrátor a vyhlašovatel soutěže Cena Fantázie Ivan Aľakša odůvodnil rozhodnutí vydání e-booků tím, že čtečky knih dnes vlastní spousta lidí a sledují tak současné trendy. „Koniec-koncov o niečom podobnom sme kedysi snívali, keď sme sami čítali a sledovali sci-fi príbehy z budúcnosti,“ dodal Aľakša.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Literární soutěž Cena Fantázie 2011 přijímá povídky do konce května

Hide picture