Menu
FANZINE.cz

Luboš Antonín zavede v Bestiáři do země příšer

Redakce

Redakce

28. 12. 2010

Luboš Antonín: BestiářKaždý jako dítě věřil na příšery. Ať už to byli průhlední duchové, čerti nebo draci, byli tu. Četli jsme o nich v pohádkách, viděli je v televizi. Jako dospělí už na ně nevěříme, i když je jejich historie stará jako lidstvo samo. O těch méně i více známých se dočtete v Bestiáři Luboše Antonína.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Nakladatelství Argo přináší ilustrovanou knihu plnou příšer a bájných stvoření. V Bestiáři je příběh každého z nich. Dozvíte se všechno o vlkodlacích i upírech i o těch méně známých, jako je ohnižil nebo leviatan. To vše je doplněno dobovými ilustracemi a dřevoryty s podrobnými popisky. V knize se objevují i zápisy z tehdejší populární literatury, vypovídající o konkrétních stvořeních. Přečtete si o historii vzniku legend i výklad dnešních odborníků.

Všeho je někdy příliš

V Bestiáři se nedá očekávat dlouhý seznam monster se stránkovým popisem ke každému z nich, jste na omylu. Autor se zabýval jedenácti kategoriemi, které zahrnují někdy méně, někdy více obsáhlé skupiny různých bytostí. Kromě upírů si tedy v jedné kapitole přečtete o netopýrech, vampírech, hraběti Draculovi, strygách, zombiích, sukubách a inkubech. Bohužel, což je jediné velké mínus knihy, není kapitola rozřazena do podkapitol a jednotlivé skupiny na sebe navazují bez jakéhokoliv předělu. Pokud vás tedy zajímají pouze sukuby, pořádně se při jejich hledání zapotíte.

Luboš Antonín: Bestiář

Historie některých stvoření sahá do dávného starověku a celou tuto cestu zpět autor Luboš Antonín mapuje. Doplňuje je dobovými obrázky a citacemi z knih. Dozvíme se mnoho zajímavého i mimo historii legend, pravdou ovšem je, že občas jsou některé pasáže zdlouhavé. Čtenář, který nebyl připraven na historickou přednášku, může být překvapen.

Historie, ne legrace

Bestiář ale není kniha, která má za úkol pobavit mladší čtenáře, nebo jejich rodiče až směšnou vážností. Jde o knihu, která se víc než fantastickými smyšlenkami zabývá historií. Jejím posláním je zasvětit do lidského myšlení starověku a středověku, do původu věcí, kterými dnes strašíme děti. S jistotou se dá říct, že není určena pro každého, ale spíše pro člověka, který se o toto téma zajímá na vyšší než čtenářské úrovni.

V poslední době se objevuje mnoho podivných stvořeních v mnohdy ještě podivnějších příbězích. Rozhodně není od věci občas vědět, zda autor opravdu čerpal z historie, či zda si vymyslel něco úplně nového. Bestiář poskytne mnoho zajímavých informací a po jeho důkladném přečtení se při představě kentaura už určitě smát nebudete.

Název originálu: Bestiář
Autor: Luboš Antonín
Ilustrace: Fond Knihovny Národního muzea
Počet stran: 372
Vazba: vázaná
Rozměry: 210×135 mm
Vydal: Argo/Půdorys, Praha 2010
Doporučená cena: 458 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Luboš Antonín zavede v Bestiáři do země příšer

Hide picture