Magazín F&SF začal vycházet před pár lety jako dvouměsíčník. Pak ho změnili na čtvrtletník. Teď to vypadá, že bude vycházet jen dvakrát do roka. Mohou za to malé tržby. Ale proč? Vždyť nabízí tak krásné počtení…
… i když pravda, není to počtení pro každého. Je jasné, že každý, kdo tu a tam přečte nějaký fantastický román, se nebude pídit po nějakém málo známém Magazínu Fantasy & Science Fiction, který nabízí výběr těch zajímavějších a neobvyklejších povídek z fantastických žánrů.
Co vlastně tenhle magazín je? Světoznámý časopis s dlouhou zahraniční tradicí, který v Česku vycházel už v devadesátých letech u nakladatelství Polaris, ale díky malým prodejům u nás byl zrušen. V roce 2006 se vrátil pod taktovkou zkušeného redaktora a editora Martina Šusta, ale teď, čtyři roky po obnovení, to vypadá, že nový pokus skončí podobně jako ten předchozí. Ano, vychází tu povídky, které nejsou zrovna jednoduché na čtení a často se tu vyskytují téměř neznámí autoři, i přesto nebo možná právě proto má své vlastní kouzlo.
Povídkový obsah čísla Jaro/Léto 2010:
- Tananarive Dueová: Pacient nula (Patient Zero)
- Ted Kosmatka: Umění alchymie (The Art of Alchemy)
- James Patrick Kelly: Krysoň (Rat)
- Daniel Abraham: Curandero a Švéd (The Curandero and the Swede)
- Adam-Troy Castro: Pohřební pochod Marionet (The Funeral March of the Marionettes)
- Daryl Gregory: Nová Rakeťákova dobrodružství (The Continuing Adventures of Rocket Boy)
- John Varley: Retrográdní léto (Retrograde Summer)
- Paolo Bacigalupi: Čerpadlo šest (Pump Six)
- Ursula K. Le Guinová: Ansarské roční doby (The Seasons of the Ansarac)
- Nancy Etchemendyová: Nimitseahpah (Nimitseahpah)
Nové číslo láká, co se týče těch nejznámějších jmen, hlavně Ursulou K. Le Guinovou, která přináší povídku o prazvláštním životě jednoho mimozemského druhu. Najdeme tu ale i plejádu dalších známých jmen jako John Varley nebo Paolo Bacigalupi. První představí příběh z planety Merkur, vzhlíží s obavami do naší budoucnosti. James Patrick Kelly, spolueditor Singularit, zase připomene zlatá léta kyberpunku.
Spisovateli, kteří se objevili na české scéně nedávno (oba rovnou s románem) a mají své texty v novém čísle, jsou Daryl Gregory, autor knihy Pandemonium, s textem, jenž naučí dívat se na vesmírná dobrodružství s velkým nadhledem, a Daniel Abraham, autor famózních Stínů v létě, s hned několika příběhy s prvky nadpřirozena.
Pokud k tomu přihodíme několik dalších relativně neokoukaných nováčků a publicistický článek od Jiřího Popiolka, šéfredaktora Fantasye či autora mnoha textů z pevnostní rubriky Perly z moře fantastiky, a ohlednutí Jiřího W. Procházky za Čtvrtstoletím s Kenem Woodem, málokdo bude váhat. Nezbývá než doufat, že se periodicita Magazínu F&SF zase obnoví alespoň na čtvrtletník a my budeme dostávat nášup neobvyklých povídek pravidelněji.