Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Magicka aneb Jak Diablo potkalo Guitar hero

Roman Šeiner

Roman Šeiner

18. 2. 2011

Všichni čekáme na Diablo 3. Skoro by se zdálo, že není třeba kupovat nic jiného v žánru RPG. Chyba, přátelé. Magicka se během několika dní stala nejprodávanější hrou na službě Steam. V čem je tato desetidolarová hříčka tak skvělá?

Zmrazit vodu jde, ale v létě led rychle taje! zdroj: magickagame.com

Hru Magicka nejde paradoxně úplně přesně někam zařadit. Už proto, že vydavatel je Paradox. Je to jakési hodně osekané Diablo 2 s příchutí humoru. Hráč se vžije do kouzelníka bez tváře, navolí barvu hábitu a hurá do akce. Žádné atributy nevolíte, nikam nerozdělujte žádné body dovednosti, nesbíráte zkušenosti ani nelevelujete svoji postavu. Hru pochopíte za dvě minuty.

Zní to možná dost suše a jednoduše, ale zdání klame. Hráč má k dispozici osm elementů – oheň, voda, led, elektřina, štít, arcane (červený paprsek), země a léčení. Tyto síly mezi sebou v různém pořadí kombinuje, maximálně v pěti slotech za sebou. Následně sešleme kouzlo a jdeme si sebrat vykulené oči. Výsledný efekt je totiž kouzelný ve všech směrech.

Jedno kouzlo střídá druhé, radost čarovat zdroj: magickagame.com

Autoři mysleli takřka na každou kombinaci, a tak se dočkáme nejrůznějších efektů. Co takhle ale vytvořit ledový projektil? Smícháním země a ledu vyšlete na goblina (orkové, černokněžníci…) kámen obalený v ledu. Protivníka to nejen bude bolet, ale ledová složka kouzla ho ještě zpomalí. Když protivníka navíc předtím opláchnete paprskem vody, zmrzne na kost a bude zranitelnější elektřinou!

Stěna z kamene, která bude zároveň zraňovat ohněm? Letící rampouchy s příchutí elektřiny? Nic není problém. Postupem hry navíc sbíráte knihy, ze kterých se naučíte speciální silná kouzla (Teleport, meteor shower…). Když se váš kouzelníček namočí, nemůže pak seslat elektřinu, dokud se neusuší. Jak jinak než ohněm. Ale pozor, ať to nepřeženete, nebo začnete ještě hořet! Systém nepromine žádný friendly-fire, a tak někdy spolu s nejrůznější havětí skápne i váš parťák.

Ve dvou se... ve čtyřech se potáhne ještě líp! zdroj: magickagame.com

Právě v multiplayeru pochopíte kouzlo Magicky. Můžete reinkarnovat padlého kamaráda, spojovat paprsky dohromady a tím násobit sílu kouzel. Díky perfektnímu humoru se u hry zasmějete v nejedené cutscéně, a jelikož se děj i náročnost stupňuje, bude vás Magicka bavit nejeden večer. Multiplayer spojí až čtyři hráče a doufejme, že později se toto číslo bude zvyšovat.

Všechno hezké má ale nějaké ty chyby. Hlavním mínusem je časté padání serverů. Autoři na hře pracují a prakticky denně vychází nový a nový patch. Do rozehrané hry se nelze již opět připojit a ve hře není zabudován hlasový chat, který by hru výrazně zpříjemnil.

Graficky se hra nesnaží dohnat vysokorozpočtové tituly. Mile animované postavičky i efekty kouzel si zamilujete po první minutě hraní a pohodová hudba se starošvédským vypravěčem děje vás nejednou pobaví. Hlavní story není dlouhá, snaživější jedinci ji dojedou za tři dny. Vzhledem k tomu, že jde ale o první hru studia, můžeme jen tleskat. Takhle se mají dělat hry!

Název: Magicka
Výrobce: Arrowhead
Vydavatel v ČR: Paradox
Multiplayer: Ano
Platforma: PC
Herní doba: dokud nás bude bavit
Doporučená cena: $9,99
Hodnocení: ***** (90 %)

Klady
Kouzla, grafika, jednoduchost, přímočarost, příběh, humor
Zápory
nestabilní servery, absence voice chatu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Magicka aneb Jak Diablo potkalo Guitar hero

Hide picture