Menu
FANZINE.cz
Komiks

Major Zeman znovu v akci! Pod velením HBO se utká Monstrem

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

3. 6. 2013

Tři jména, která jsou spojována s tímto projektem budí v řadách nejen komiksových fanoušků nadšení. Guillermo Del Toro, s jeho ambiciózním přístupem, Steven Thompson, který se podepsal pod populární seriál Sherlock Holmes a v neposlední řadě Naoki Urasawa, jedno z největších jmen komiksu současnosti. Co připravují?

uvodni Naoki Urasawa: Monster

Velkofilmy s obrovským rozpočtem, komiksové knihy přinášející věcnou autenticitu; do silné trojky se neodmyslitelně probojovaly a utěšeně v ní rostou i televizní seriály. Tímto směrem se napíná čím dál více úsilí, a právem. Milióny diváků přikovaných pravidelně k obrazovkám se přece jen nedá zanedbávat.

I režisér Del Toro, který má za sebou hollywoodskou historii a právě teď pracuje na očekávaném Pacific Rim, se vydal tímto směrem, když pro svou práci našel tu správnou předlohu. Urasawovo Mostrum je z kategorie japonských mang a může se pochlubit komplexní a spletitou sítí charakterů, motivů a zápletek.

I to bylo jedním z důvodů, proč bude příběh zpracován na epizody a ne jako celovečerní film, nedal by se totiž uspokojivě obsáhnout v rozumném čase.

Nebylo už monster dost?

obalka Naoki Urasawa: MonsterMálokterá potvora, znetvořenec nebo právě monstrum působí na televizních obrazovkách originálně. Vždyť i trailer z Pacific Rimu vypadá jako crossover mezi Transformers a Godzillou. To ale pro Urasawovu představivost neplatí.

Trefně pojmenovaný komiks totiž žádné příšerky nenabízí. I když hlavní záporák dostal od svého okolí právě jméno Monstrum, dějovou línií čtenáře doprovází hlavně narážky na vnitřní démony jednotlivých postav, jejich noční můry, skrytý strach a výčitky.

I když se příběh rozvíjí pomalu, není nouze o situace, které přetékají emocemi, a pokud dobře zahrané, budou na obrazovkách vypadat skvěle. Například první Monstrum je zobrazeno jako systém, ve kterém se dostávají na řadu pacienti v nemocnici.

Právě s tímto problémem se geniální chirurg Temna musí utkat jako s prvním, aby tak nevědomky a s dobrými úmysly spustil řetězec událostí, který ho zavede na míle daleko od operačního sálu.

Není třeba se strachovat o kvalitu

De Toro nepatří zrovna k úsporným tipům, Pacific Rim má být podle všeho jeden z největších filmů v historii Hollywoodu, takže o škudlení na provedení snad bude postaráno. Pak už to bude jen a jen o scénáři. Tam přichází na řadu spolupráce Thompsona a Urasawy.

Poslední počin prvně zmíněného, Sherlock Holmes(TV seriál), je výborně zpracovaný přepis dobrodružství věhlasného detektiva ze současné doby. Nechybí mu důvtip ani humor, a má i skvělý  cit pro skloubení přechodu temných scén do odlehčených okamžiků.

V tomto duchu by si měl plně rozumět s autorem původních mang, Urasawou, který ke svému dílu sám přistupuje nejen jako k thrilleru a dramatu, ale i komiksu, ve kterém je prostor pro komedii a momenty smíchu. Jejich spolupráce tedy zní nadmíru dobře a nezbývá než si počkat na výsledek.

A co na to major Zeman?

Také v komiksové předloze vidíte majora Zemana?

Pro tuzemského fanouška bude na stole ještě o trochu víc než pro světové publikum. Protože je příběh monstra zasazen do Německa (část před a část po pádu Berlínské zdi), pátrání doktora zavede nejen do Německa, ale i k našincům.

Dočkáme se tedy autentických pojmenování charakterů, mezi odhalenými jmény padla například Zeman, Nováková, Čapek nebo Hamrlík. Pravděpodobně bude zábavné sledovat, jak se herci oslovují českými jmény. Alespoň, že se snad vyhnou písmenu ř.

Přejme tedy Monstru, ať se mezi diváky najde hodně krásek, po populární show The Following- má před sebou určitě připravenou úrodnou půdu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Major Zeman znovu v akci! Pod velením HBO se utká Monstrem

Hide picture