Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Malé děti, velká neznámá

Kdo by to byl řekl, taková malá stvoření, a přesto tak složitý systém. Vyznat se v hlavičkách malých dětí bývá někdy velmi náročné i pro opravdu empatické rodiče. O to víc se pozice rodičů zkomplikuje, když přijde nějaká nemoc nebo zranění a špuntíci mají lékařem nařízený klid. Jak jim co nejvíce zpříjemnit čas a zabavit je?

Je to tak. Dokud je dítě zdravé, většinou nebývá problém vymyslet aktivity k jeho zabavení. Rodiče jsou limitováni asi jen finančními možnostmi a místem, kde bydlí. Ale zábava se dá vymyslet i nízkonákladově a třeba v panelákovém bytě.  Ať už jde o skládání puzzle, stavení domečků z kostiček, panenkovou párty, malou opičí dráhu. Kdo může vyběhnout ven, má vyhráno. Zde se naskýtají skoro nekonečné možnosti, třeba jízda na kole, koloběžce, tříkolce, řádění na dětském hřišti nebo zdánlivě obyčejná procházka. A proč zdánlivě obyčejná? Inu, i během ní můžeme s dětmi zažít spoustu legrace a ledasco se vzájemně naučit.

Ovšem občas nastanou situace, kdy se jít ven nedá. Buď z důvodu špatného počasí nebo zdravotního stavu, když se objeví horečka, kašel či cokoli jiného, kvůli čemu musíme s dětmi zůstat doma. Samozřejmě, první, co většinu rodičů napadne, je pomoc „kamarádky“ televize, popřípadě počítač nebo tablet. No, občasné sledování obrazovky ať té či té, problém není, avšak donekonečna to také nelze. A netrpí pouze pedagogové, lékaři či dětští psychologové. Trpí hlavně dětské oči, svaly i hlava. Tudy asi cesta nepovede. Nezbývá, než vykročit jiným směrem.

Ale kterým, když naše děti už znají všechny své hračky ze všech stran. Pohádkové knížky si prohlédly i pozpátku a patnáctou variantu na Červenou karkulku už opravdu nevymyslíme. V tuto chvíli musí máma s tátou zapojit všechny své mozkové buňky a přemýšlet. A přitom řešení je nasnadě – papír a pastelka. Anebo omalovánky!

Však si je z dětství také jistě dobře pamatujeme. Malé knížky plné černobílých obrázků. Doba jde však ku předu a dnes je jejich nabídka mnohem pestřejší. Také jejich vzhled se pozměnil; samozřejmě ruku v ruce s dobou, jsou svým způsobem digitalizované. To znamená, že je děti vymalovávají přímo v počítači za použití  virtuálního štětce, jenž vyplní barvou celou označenou oblast. Jenže, my už víme, že dlouhé koukání do „modrého světla“ není zdravé.

Naštěstí, existuje ještě další varianta – omalovánky k vytisknutí. Ačkoli se nacházejí na internetu, se dají vytisknout a děti si je vymalují pastelkami, fixy, vodovými barvami či temperami podle své fantazie. Pokud je dítě šikovné, nebo pomůže-li dospělák, může vzniknout docela pěkná zábava. Omalovánky je možné vystřihnout a tvořit – tapety, vlastní knížky, dárečky, nebo nalepit na špejli a hrát divadlo. Aniž bychom si to uvědomovali, děti se učí nové věci, například přes omalovánky ročních období děti poznávají, kdy stavíme sněhuláky a kdy pleteme pomlázky; dalšími obrázky si utvrzují, co létá ve vzduchu, které zvířátko žije v lese a které na farmě. V neposlední řadě procvičují hbitost ručiček a prstíků.

Omalovánky

Výhodou omalovánek k vytisknutí je jejich nepřeberné množství. Tedy neustále nové motivy, které si děti  mohou vybrat samy tak, aby je to bavilo. Ať už to budou princezny, draci, auta nebo vánoční či velikonoční témata).

Z odborného hlediska jsou omalovánky předkresleným obrysem obrázku připraveným k dotvoření dle vlastních představ se vzdělávacím a psychologickým efektem. Pomáhají především předškolákům v rozvoji celé řady schopností a dovedností. Mezi ně patří zlepšování jemné motoriky ruky, koordinace ruky a oka, znalost barev, objektů a symbolů či získávání nových poznatků z rozličných oblastí (rodina, příroda, roční období, dopravní prostředky a podobně).

Omalovánky se používají také v psychologii jako terapeutický prostředek. Pomáhají zmírňovat šokové stavy či odbourávat stres. Svůj význam prokazují rovněž při určování diagnózy i ověřování psychických nemocí a poruch. Velmi využívané jsou při diagnostikování autismu.

Co se týká dětské kresby obecně, představuje velmi důležitou činnost. Odráží se v ní duševní vývoj dítěte, porozumění okolnímu světu i schopnost znázornit jej. Tato schopnost se během zdravého vývoje s věkem mění. Kresba také poukazuje na školní zralost. Dítě svými obrázky vyjadřuje pocity, emoce a vůbec vše, co se kolem něj děje.

Dětská kresba může být v některých případech jediným vyjadřovacím způsobem. Proto je důležité ji správně pochopit. Zvláště v tomto složitém čase plném zmatků, špatné nálady a často i strachu.

S omalovánkami se dá zažít hodně hezkých chvilek ve společnosti našich potomků, i když je trápí rýma, zlomená noha a nebo se za okny čerti žení. A jistě nebude od věci, když si i my sem tam nějaký ten obrázek vybarvíme … víte, že to nesmírně uklidňuje? Alespoň na chvilku budeme mít šanci zapomenout na neustálý shon a všude přítomný stres dnešní doby.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Malé děti, velká neznámá

Hide picture