Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Mars je pořád geologicky aktivní. Potvrzují to nové záběry suchého ledu

Jan Perlík

Jan Perlík

29. 1. 2013

Na Marsu stále probíhá mnoho reakcí, ačkoliv to dříve vědci vylučovali. Snímek suchého ledu prvotní myšlenku vyvrací a ukazuje na čilou geologickou  aktivitu.

video
play-sharp-fill

Tento objev byl vypozorován pomocí kosmické lodi Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Dokazuje, že na Marsu stále probíhají chemické procesy, i když sopky na planetě dávno vyhasly a voda vyschla, na což poukazovaly dřívější studie.

Nepřehlédněte: Před 46 lety zahynula posádka Apolla 1. Při simulaci startu začalo hořet

Duny byly vyfotografovány pomocí High Resolution Imaging Science Experiment fotoaparátu. Snímky tak odhalily řadu drážek v dunách.

„Je to úžasný dynamický proces,“ prohlásil hlavní autor jedné ze studií, Candice Hansen z Planetary Science Institute. „Měli jsme starou hypotézu, která říkala, že všechny reakce na Marsu jsou staré miliardy let. Díky schopnosti MRO sledovat změny probíhající na Marsu je jedno z nových paradigmat takové, že Mars má mnoho aktivních procesů i dnes.“

Nepřehlédněte: NASA vypustí do vesmíru další satelit Landsat. Je už osmý v pořadí

Jev je vyvolán zmrznutím oxidu uhličitého, který se změní v takzvaný suchý led, tedy právě oxid uhličitý v pevném skupenství. Sublimuje při -78 °C z pevného skupenství na plynný oxid uhličitý a jak syčí ven, vytváří dočasné drážky v duně.

Pokud byste k videu nahoře chtěli zobrazit titulky (anglické), najdete je na oficiálních stránkách NASA.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mars je pořád geologicky aktivní. Potvrzují to nové záběry suchého ledu

Hide picture