Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Marsu příští rok hrozí srážka s kometou. Mohla by zničit Curiosity

Martin Kubal

Martin Kubal

7. 3. 2013

Kometa, kterou na začátku tohoto roku objevil australský lovec komet Robert McNaught, proletí příští rok velmi blízko Marsu. Dráha, kterou vědci vypočítali, není ovšem definitivní, může se dokonce stát, že dopadne na povrch planety. Co by to znamenalo pro sondu Curiosity?

FOTO: Kometa u Marsu

Kometa viděná z povrchu Marsu. Zdroj: reprofoto YouTube.com

Kometa C/2013 A1 podle dosavadních výpočtů proletí 19. října 2014 kolem planety Mars ve vzdálenosti 31 000 km. Ve skutečnosti ale není možné spočítat tuto dráhu přesně, protože jak bude z komety sublimovat led, bude se měnit její velikost a směr letu. To v konečném důsledku může vést ke kolizní dráze komety. Co by se v takovém případě stalo, kdyby kometa dopadla na povrch?

Dopad by měl sílu 1 miliardy MT (1 000 000 000 000 000 tun) a vytvořil by kráter 2 km hluboký s průměrem 500 km. Pro srovnání, síla veškerého jaderného arzenálu na Zemi je 5 000 MT. V takové případě připadají v úvahu tři scénáře pro sondu Curiosity.

Nepřehlédněte: Záhadný objekt na Marsu zamotal vědcům hlavu. Sonda ho vyfotila ve 3D

V nejhorším případě by kolize sondu zničila, ať už přímo dopadem, nebo následnou tlakovou vlnou. Nebo by kometa mohla dopadnout na odvrácené straně planety a sondě by se nic nestalo, ale také by nic nezachytila. Třetí možností je, že by sonda měla šanci zachytit dopad a navíc být v dostatečné vzdálenosti, aby ji následky nepoškodily.

Nic prozatím není jisté, dráha komety se bude upřesňovat během dalších pozorování a přesnější čísla budou k dispozici až na podzim tohoto roku. Nicméně už teď je jasné, že některá ze sond na Marsu (Curiosity a Mars Rover) nebo na jeho oběžné dráze (3 další sondy) bude mít příležitost zachytit tuto mimořádnou chvíli.

I když kometa nedopadne na povrch, proletí ve velmi malé vzdálenosti a vědci by tak mohli o kometách získat cenné poznatky.

UPDATE: Podle výpočtů dráhy komety provedených v JPL (Jet Propulsion Laboratory) při NASA z 5. března bude průlet komety ve vzdálenosti 300 000 km od Marsu. Dráha komety se bude nadále upravovat, jak budou k dispozici data z nových pozorování. Vypadá to ovšem tak, že kometa planetu pravděpodobně nezasáhne.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Marsu příští rok hrozí srážka s kometou. Mohla by zničit Curiosity

Hide picture