Menu
FANZINE.cz

Martin Moudrý a Mark E. Pocha tvrdí, že Bude hůř

Redakce

Redakce

29. 1. 2011

Moudrý, Pocha - A bude hůřDva poměrně neznámí autoři Martin Moudrý a Mark E. Pocha se spojili, aby vytvořili malou sbírku splatterových povídek A bude hůř. Sami autoři své čtenáře na obálce „varují“ před přečtením. Čeká na ně totiž bolest, nelidskost, krev a vnitřnosti. Je to opravdu tak hrozné?

Moudrý, Pocha - A bude hůř

Ilustrace na obálce knihy A bude hůř Autor: Martin Izák

A bude hůř je sbírka hororových povídek, jejichž společným znakem je nějaká ta nechutnost. Autoři si knihu rozdělili téměř přesně napůl – Slovák Mark. E Pocha napsal prvních šest krátkých povídek a Čech Martin Moudrý jednu delší. Setkáme se tady s chlapcem, kterého před šikanou zachrání krvelačný králíček, se studentem, který vyřeší vyloučení ze školy po svém, nebo s dívkou, jež sice běží o život, ale ne tak úplně doslova.

Je třeba říct, že varování na obálce knihy je rozhodně na místě – ale ne tak úplně před obsahem povídek. Člověk, který jde pro knihu s vědomím, že jde o splatter tak maximálně povytáhne obočí; člověk, který neví, co je to splatter, uvidí obálku a bude mít jasno. Knize se pak vyhne obloukem nebo opět jen povytáhne obočí. Mladší generace jsou už zvyklé na leccos, a tak je povídky asi moc nepřekvapí. Je až bolestně očividné, že se autoři – především pak Mark E. Pocha snaží ohromit. A moc jim to nejde.

Mark E. Pocha – jeho povídky vynutí úsměv

Králíček, co vyroste do monstrózní velikosti a nevybíravým způsobem zabije a rozcupuje partu násilníků. Těžko říct, jestli to Mark E. Pocha myslel vážně, nebo chtěl, aby se čtenář nad povídkou spíše zasmál. Všech šest povídek tohoto autora působí poněkud křečovitě. Je nutné vědět, že Mark E. Pocha je „pouze“ finalista literárních soutěží, nikoliv léty prověřený spisovatel. Na jeho tvorbě se to silně odráží – z povídek čpí nevypsanost a čtenáře nutí spíš k shovívavému úsměvu než k vyděšenému popřípadě zhnusenému výrazu, který by tento typ hororu měl vyvolat. Pokud byla jakási parodie žánru záměr, nedá se zde nic vytknout.

Rozhodně se nedá říct, že Pocha nemá potenciál. Například povídka Dlouhý běh na krátkou trať má sice nepříliš originální nápad, nicméně rozuzlení je překvapující. I popis situace se zde zdá více přirozený. I povídka třetí s názvem Přežít je velmi dobrá – jak její obsah, tak i způsob, jakým je napsaná. Na konci v člověku vyvolá překvapení.

Martin Moudrý – ne až takový drsňák

V jednom rozhovoru mezi oběma autory Martin Moudrý tvrdí, že jeho povídka Quinton Cain je tak nechutná, sprostá a všeobecně drsná, že jí všichni odmítli otisknout. Po přečtení zjistíte, že si Martin Moudrý rád vymýšlí a přehání. A to hodně. Ano, jeho povídka je dobrá – na literární úrovni určitě. Má hlavu i patu, i když člověku chvíli trvá, než je obě najde. Má velmi dobrou zápletku, která čtenáře donutí se nad celým příběhem zamyslet. Spíš než splatter se ale dá považovat za regulérní sci-fi s prvky hororu.

Quinton Cain je totiž psychologický vyšetřovatel s poněkud drastickými metodami vyšetřování. Svět, ve kterém žije, je technologicky velmi vyspělý a, jako v každé době, se zde najdou lidé, kteří vynálezy zneužijí ve svůj prospěch. A Cain je něčemu na stopě. Zjistí ale něco úplně jiného, než co prve čekal.

Co je ze spojení Moudrý-Pocha jasné hned, je, že Moudrý, který má na kontě už několik knih, má pomoci Markovi E. Pochovi ke slávě i za hranice Slovenska a možná i dál. Bohužel se tím jen zvýraznil rozdíl mezi kvalitami obou spisovatelů – Moudrý určitě není špičkou svého žánru, ale Pocha toho má hodně co dohánět, aby se mu alespoň vyrovnal. V žánru sci-fi, fantasy a hororu to nebude jednoduché, rozhodně ale ne beznadějné.

Český název: A bude hůř
Autoři: Martin Moudrý a Mark E. Pocha
Obálka: Martin Izák
Počet stran: 105
Vazba: brožovaná
Rozměry: 90x125mm
Vydal: X-Stream, Hurbanovo 2010
Doporučená cena: 111 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Martin Moudrý a Mark E. Pocha tvrdí, že Bude hůř

Hide picture