×
FANZINE.cz

Maturitní četba? Nejen vášniví čtenáři fantasy jsou často zklamáni ze seznamu

FOTO: Staré knihy
Nadílka knih bude štědrá. Zdroj: sxc.hu

FOTO: Staré knihyStřední školy zveřejní v září seznam, ze kterého si studenti vybírají knihy k maturitě. Počet nabízených děl se pohybuje od několika desítek až do tří set. Mnohé však odradí už jen pomyšlení na ně, protože jsou „povinná“. K přeborníkům jako je Montaigne se totiž člověk musí propracovat sám.

FOTO: Staré knihy
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Co na to studenti?

Student, který přijde znavený odpoledne domů, má chuť si odpočinout. Vzal by do ruky toho Alchymistu nebo Hru o trůny a ne děsivou knihu téměř skomírající pod nánosy prachu a plísně. O to víc, pokud jde o milovníka fantasy příběhů, který si na Stendhala nebo Rousseaua opravdu nepotrpí.

Jaká je tedy snaha vedení školy zkoušku zpříjemnit? Je nutno podotknout, že v dnešní době se v seznamech opravdu objevují zajímavé kousky jako je Malý princ, Gulliverovy cesty, Pán prstenů a někdy dokonce i Harry Potter.  Konkrétní čísla nám ale ukazují, že se v maturitní četbě objevuje fantastická literatura často méně než jako šest setin ze všech nabízených děl. To vychází na čtyři knihy, kterým se dá v jistém smyslu říkat fantasy (počítaje také např. Obraz Doriana Graye) na nabízených šedesát pět.

Jak by to vypadalo, kdyby se v maturitní četbě objevilo více fantasticky zaměřených děl? Dotázala jsem se několika studentů střední školy, kteří jsou momentálně v rozjetém vlaku vezoucího je neodvratně k maturitě. I přesto, že jim zbývá pouze šest měsíců, většina mi na otázku „Kolik jsi už přečetl k maturitě knih?“ odpověděla: žádnou. Vypadalo by to ale jinak, pokud by se mezi svazky maturitní literatury objevily jejich oblíbené fantasy příběhy (ať už soudobé, nebo starší). Také by pro ně zmizel stres, do kterého se dostanou, když měsíc před osudným dnem zjistí, že měli vlastně přečíst 30 knížek.

Nezbývá mi, než popřát všem letošním maturantům hodně štěstí a doufat, že ti po nás, budou mít zas o něco lepší podmínky a z šesti setin se stane alespoň jedno procento. Ale což, zvládli to ti před námi, zvládneme to i my.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..