!E-SHOP!Poslední dobou hýbe světem postapokalyptický film Cesta (The Road) podle Pulitzerovou cenou ověnčeného románu Cormaca McCarthyho. Jenže vize apokalypsy je v literatuře science fiction jedním z nejohranějších prvků. Brian Aldiss, autor Pokolení starců, je na ni dokonce odborník.
Jméno klasika anglofonní science fiction, Briana Wilsona Aldisse, zůstává pro mnoho čtenářů stále stejně neznámé, nepřístupné, kuriózní. Nakladatelsví Laser-books se to podobně jako u dalších autorů snaží v edici Mistrovksá díla science fiction změnit. Po slavných románech Skleník a Nonstop a méně známějších Temných světelných rocích, přichází nové vydání dalšího takřka zapadlého románu Pokolení starců.
Apokalypsa podle Aldisse
Už ve Skleníku rozjel Brian Aldiss slušnou apokalypsu, ale dějiště svého románu tam posunul o miliardy let do budoucna natolik, že na Zemi se stihly znovu vyvinout pradávné pralesy s kulturou napůl opičích lidí. V Pokolení starců, o dva roky starší knize, už šel k apokalypse o něco blíž.
Jen chabé dvě desítky let po tak zvaném Neštěstí nacházíme lidskou populaci plnou deprese napříč celým světem. Všichni lidé i další vyspělejší živočichové ztratili možnost reprodukce, prošli hladomory a epidemiemi a žijí v malých, po světě roztroušených enklávách, kde jako stále stárnoucí individua strádají, zatímco příroda začíná pomalu stravovat výdobytky civilizace a obnovovat svůj cyklus.
To největší bahno
Jak už jsme si mohli všimnout v předchozích románech, Brian Aldiss se s oblibou soustředí na lidské jedince a jejich psychologii. Už od počátku sledujeme osudy manželského páru, kteří se od ostatního obyvatelstva v ničem neliší. Jsou stejně přešlí, stejně smýšlející jako všichni ostatní. S jedinou výjimkou: jsou jedněmi z nejmladších přeživších. Když k tomu přidáme plejádu dalších vedlejších postav, stane se z románu svědectví o nevábném úpadku lidské rasy.
Název Pokolení starců dokonale charakterizuje celou knihu. Je vlastně celá složená ze scén, které už svou podstatou vypalují do čtenářova mozku obrazy stříbrných vousů a vlasů, stářím zkřivených těl a bezduchých stařeckých rozhovorů. Více než polovinu vyprávění zaujímají vzpomínky na dobu, jak to vypadalo před nebo těsně po Neštěstí, kdy všechno bylo lepší, ale zároveň mnohem horší. Skrz tyto četné flashbacky poznáváme historii jednotlivých postav a získáváme ještě komplexnější obraz zkázy, protože zjišťujeme, jak nevinně to vlastně všechno vypadalo na počátku.
Cesta vs. Pokolení starců
Bylo by fér poznamenat, že Pokolení starců je sice skvělá kniha v tom, jak detailní a depresivní obrazy ukazuje, zároveň ale její atraktivitu snižuje charakter Aldissova jazyka a vůbec styl vyprávění. Pokud vám Skleník či Nonstop přidaly skvělé s drobnou vadou špatné čtivosti, pak vězte, že Pokolení starců je horší. Samo o sobě nemá zas tolik přitažlivý příběh, jehož potenciál se ještě zmenšuje roztříštěností vyprávění. Když k tomu připočteme popisy, metaforické scény, stařecké dialogy a ke konci románu navíc ještě zpomalující tempo, není divu, že kniha při svém prvním vydání v polovině devadesátých let téměř zapadla.
Pokolení starců rozhodně není knihou, kterou by měl číst řadový čtenář, navíc neseznámený s Aldissovou tvorbou. Představuje střípek zcela klasické science fiction, ozvláštněné a zároveň i pokřivené autorovým stylem. Pokud to porovnáme třeba se zmiňovanou Cestou Cormaca McCarthyho, nacházíme podobně zničený svět a podobné psychologické sondy, jen v méně přitažlivém duchu, než moderně pojatá Cesta. Pokud si chcete přečíst opravdu kvalitní příběh, jehož tragika se neskrývá, zaměřte se tím směrem. Pokud máte náladu na něco trochu jiného, na Aldisse, vezměte si Pokolení starců.
Název originálu: Greybeard
Český název: Pokolení starců
Autor: Brian Wilson Aldiss
Překlad: Vít Kabelka
Obálka: Tim White
Počet stran: 288
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Laser-books, 2010
Doporučená cena: 239 KčHodnocení: *** (60%)