Menu
FANZINE.cz

Mercedes Thompsonová dobyla Českou republiku. Kdo je ten kojot?

Redakce

Redakce

13. 9. 2010

!SPECIÁL!Série americké spisovatelky Patricie Briggs se v Čechách, na Moravě a ve Slezsku zabydlela, ani jsme si nevšimli jak. Není to ani rok, co ve Fantom Printu vyšel první díl a už teď se plánuje čtyřka.

Ilustrace na obálce knihy Měsíční píseň Autor: Daniel Dos Santos

Ve světě Mercedes Thompsonové se už dávno odhalili fae. O existenci kouzelných bytostí tak ví už nejen každé malé dítě, ale i každý dospělý. Samozřejmě, že ty temnější rasy jako vlkodlaci nebo upíři, kolem nichž se série Patricie Brigss točí, zatím zůstaly smrtelné veřejnosti skryty, i přesto však tamější svět vypadá trochu jinak. A přitom to jsou stále ty stejné Státy, o kterých se v novinách dozvídáme každý den.

Mercedes Thompsonová není ani vlkodlak, ani upír, ani fae, a přesto má svůj vlastní balíček superschopností. Odvozuje totiž svůj původ ne od evropských mýtů jako většina ostatních, ale od domorodých indiánů. Dokáže se proměnit v kojota. Tato skutečnost ji však nečiní nijak výraznou a přesně v souladu se svou (kojotí) životní filozofií Mercy prostě žije dál a nechce se zamíchat do potíží. Jenže jako automechanička, která vystudovala historii, v práci ji pomáhá gremlin a za plotem bydlí polovina místní vlkodlačí smečky, nemůže zůstat obyčejná moc dlouho.

Patricia Briggs slaví se svými knihami úspěch a to hned z několika důvodů. Hlavním tahounem našlapaných příběhů s detektivní zápletkou je vždy Mercy, žádná nabušená bojovnice jako Tina Salo nebo Anita Blake, ale sympatická pragmatická sousedka odvedle, která se prostě jen připletla do několika trablů. Druhá část kouzla spočívá v autorčině vypsaném literárním stylu, kterým dokáže čtenáře celou knihou protáhnout na jeden zátah (což při třísetstránkové tloušťce knih ještě jde). Její živý styl, který si už předtím potrénovala na několika knihách, z nichž u nás zatím mnoho nevyšlo, je svižný a rychlý, a přestože se chvílemi zastavuje, aby nás nechal vydechnout, vždy si za rohem připravuje nový sled událostí.

Přestože jsme se jí doposud vyhýbali, ani na Topzine.cz jsme nemohli fenomén americké kojotí dívky přehlédnout, a tak jsme si pro vás připravili rovnou celý tematický speciál.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mercedes Thompsonová dobyla Českou republiku. Kdo je ten kojot?

Hide picture