Menu
FANZINE.cz
Literatura

Mercy Thompsonová nemá ve Zkřížených hnátech do čeho píchnout

Redakce

Redakce

21. 3. 2011

Na pulty českých knihkupců dorazil v relativně rychlém sledu už čtvrtý díl nadmíru populární série o americké automechaničce Mercy Thompsonové, která chodí s vlkodlakem, dává pít krev upírům a nechává si při práci vypomáhat od starogermánské magické bytosti. Tentokrát ale její kvalita poprvé zakolísá.

Ilustrace na obálce knihy Zkřížené hnáty, autor: Daniel Dos Santos

Americká autorka Patricia Briggs nastavila v předchozích třech dílech série o Mercy Thompsonové velmi vysoká očekávání. Knihu od knihy slábla tloušťka svazků, děj byl stále akčnější, napínavější, propracovanější a propletenější – neboť přestože příběhy kojotky jsou hlavně dobrodružné, každý z nich je samostatnou detektivkou. Tentokrát však autorka šla jinou cestou. Její hrdinka se musí psychicky vyrovnat s tím, že byla na konci minulého dílu znásilněna, a tak první polovina knihy plyne v pomalejším tempu, které je pro sérii značně netypické. Spisovatelka si však i s tím dokáže rozumně poradit. Zatímco Mercy řeší své panické záchvaty a vztah s alfou Adamem, kterému nakonec dala přednost před svou první láskou Samuelem, upíří královna Marsilie jí na dveře garáže nechá nakreslit Zkřížené hnáty. Ty značí, že Mercy klan krvesajů z Tri-Cities zradila a musí být potrestána. Patricia Briggs se tím vrací k zápletce druhého dílu série, Krevního pouta.

Šílená Marsilie jako cesta k nové Mercy?

Ne, samozřejmě se není čeho bát, stejně jako všechny předchozí knihy i čtvrtá se dá číst bez znalosti těch předešlých. Autorka sice navazuje na závěrečné scény z dvojky i trojky, ale základní fakta znovu, jako již tradičně, osvětlí těm, kteří by začali číst až teď. Nicméně i přesto by bylo lepší, kdyby si raději dotyční otevřeli napřed některý z nich. Děj Zkřížených hnátů graduje velmi pomalu, a přestože čtenáře opět čeká překvapující a napjaté finále, cesta k němu je tentokrát delší než kdy předtím.

Jedním z důvodů by mohl být fakt, že jakkoli opět zajímavá, hlavní zápletka autorce ani při nejlepším nevystačila na počet stránek, který má ve smlouvě. Tím hlavním činitelem ale bude skutečnost, že Patricia Briggs potřebovala rozmotat uzlíky, které za sebou v předchozích dílech nechala, a připravit půdu pro novou a ultimativní Mercy Thompsonovou, které se snad čtenáři dočkají v následujících dílech. Charismatická hlavní hrdinka, jež se dokáže změnit v kojota, totiž získala stálého přítele, několik nových schopností a vůbec se tak nějak ocitá ve zcela rozdílné situaci, než v jaké na počátku Měsíční písně začínala.

Dobře odvedená řemeslná práce to jistí

Ve čtvrtém díle Patricia Briggs zpomalila a jede na setrvačnost z Krevního pouta a dosud nejlepšího svazku série, Železného polibku. Samozřejmě přihodí i nové nepřátele a excelující hostující hvězdy (Mercyina matka, Bran, kamarádka z vysoké, které straší v domě duchové) a napětí vygraduje až do nebezpečných výšek. Velkou část knihy ale kojotí dáma řeší jen dílčí problémy. Vyprávěcí prostředky, charismatická hrdinka i velký comeback upíra Stefana jí však zajistí stejnou oblibu jako v předchozích knihách, neboť se čtenáři spolehlivě zamává i tak. Stříbrnou relikvii, páté pokračování, které na sebe nenechá dlouho čekat, však lze očekávat s dobrou vírou.

Název originálu: Bone Crossed
Český název: Zkřížené hnáty
Autor: Patricia Briggs
Obálka: Daniel Dos Santos
Překlad: Kateřina Niklová
Počet stran: 256
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Fantom Print, Praha 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mercy Thompsonová nemá ve Zkřížených hnátech do čeho píchnout

Hide picture