Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Měsíc už za dva dny zakryje Jupitera. Podívat se na to můžete i z domova

Redakce

Redakce

12. 7. 2012

Kdo má rád nebeské úkazy,  jistě rád počká na noc mezi 14. a 15. červencem 2012. Okolo druhé hodiny ranní (vztaženo na zeměpisnou polohu Prahy) vychází Měsíc a s ním i planeta Jupiter.

Takhle krásně Jupitera neuvidíte, i tak je ale na nebi zajímavá podívaná Zdroj: NASA.gov

Když na tohoto velikána sluneční soustavy namíříte i relativně malý dalekohled, zjistíte, že se v jeho blízkosti pohybují další čtyři body. Jsou to největší měsíce z rodiny satelitů této planety: Io, Europa, Ganymedes a Callisto.

Tyto měsíce nazýváme galileovské, jelikož právě na nich demonstroval tento věhlasný renesanční učenec, že tehdejší geocentrické vidění světa je mylné. Dokázal svým pozorováním, že tato tělesa neobíhají okolo Země, ale okolo jiné planety.

Čtěte také: Volně plovoucí planety šíří po vesmíru život. Část možná nabraly na Zemi

Namiřte tedy v uvedeném datu a čase tímto směrem dalekohled a budete moci pozorovat zákryt Jupitera a jeho satelitů naším Měsícem. Zběhlejší pozorovatelé si vezmou stopky a zjistí čas, aby mohli přesně odpočítat okamžik vstupu jednotlivých měsíců a samotného Jupitera za měsíční disk.

Celá vesmírná show skončí po čtyřech hodinách. To znamená, že tak okolo šesté hodiny ráno (opět záleží na poloze pozorovatele) se za ztemnělým okrajem Měsíce vynoří první tečka, měsíc Europa. Několik minut nato se objeví Jupiter a posléze další měsíce. To už ale bohužel neuvidíte, jelikož celá podívaná zmizí ve slunečních paprscích nového dne.

Kliknutím zobrazíte obrázek ve větším rozlišení Zdroj: Miroslav Neumaier, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Měsíc už za dva dny zakryje Jupitera. Podívat se na to můžete i z domova

Hide picture