Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Měsíce Pluta se budou jmenovat Vulkán a Kerberus. Může za to kapitán Kirk

Miloš Kodýdek

Miloš Kodýdek

28. 2. 2013

Jeden z nově objevených měsíců Pluta možná ponese jméno domoviny logice oddaných mimozemšťanů ze seriálu Star Trek.

Pluto má teď měsíců pět. Dva čekají na jméno Zdroj: NASA

Pluto má nyní měsíců pět. Dva čekají na jméno. Zdroj: NASA

Při pojmenovávání nově objevených měsíců planetky Pluto se rozhodla SETI pro netradiční krok a nechala na stránkách PlutoRocks.com hlasovat veřejnost. Měsíce v současnosti označované pouze jako P4 a P5 dostanou nová jména až po schválení Mezinárodní astronomickou unií (IAU), která je za pojmenovávání hvězdných objektů zodpovědná.

Hlasování suverénně vyhrálo jméno Vulkán s více než 450 tisíc hlasy. Nemalou zásluhu na tom nese herec William Shatner známý jako James T. Kirk z prvních Star Treků, který jméno sám navrhl a následně podporoval v twitterové kampani. Jak ale sám poznamenal, kromě smyšleného domova rasy Vulkánů jde také o jméno člena římských božstev, konkrétně je jím protějšek řeckého Héfaista.

Čtěte také: NASA objevila nový planetární systém s hvězdami podobnými Slunci

Na druhém místě se se skoro 100 000 hlasy umístilo jméno Cerberus. Trojhlavého psa střežícího v antických bájích podsvětí asi není nutno představovat.

Vědci zpozorovali nové měsíce pomocí Hubbleova teleskopu stejně jako v roce 2005, kdy objevili druhý a třetí měsíc Pluta nazvané Nix a Hydra.

Všem fanouškům Star Treku nezbývá než doufat, že IAU odsouhlasí návrh SETI a jejich sci-fi fenomén bude jednou provždy zvěčněn na hvězdné obloze.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Měsíce Pluta se budou jmenovat Vulkán a Kerberus. Může za to kapitán Kirk

Hide picture