Menu
FANZINE.cz
Technologie

Měsíční základna vznikne společným úsilím velmocí. Nejprve na orbitě

Jan Kouba

Jan Kouba

8. 2. 2012

OBR: CSS perexNedávno jsme informovali, že by měli nakonec naší oběžnici, Měsíc, kolonizovat Rusové. Nyní se zdá, že se na tom bude podílet program evropský, ruský i americký.

Bude skutečně jednou Měsíc trvale osídlen lidmi? Zdroj: Nasa

Rusové nyní hledají pomoc od NASA i Evropské vesmírné agentury. Zatím se rozhodují, zda vybudovat na orbitě Měsíce stanici, nebo jak se spekulovalo dříve, využít přirozených jeskynních systémů Měsíce a založit základnu v jeho hlubinách.

Čtěte také: Základna na Měsíci vznikne pod taktovkou Rusů. Nejdříve v roce 2030

Toto potvrdil Vladimir Popovkin, šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos. Prohlásil, že jsou dvě možnosti: buď na povrchu, nebo na orbitě. Rusové, jak sami řekli, nechtějí jen stanout na Měsíci, ale hlavně prozkoumat jeho taje, obzvláště pak stopy vody v polárních oblastech.

Primárním  úkolem by mělo být nejprve vybudování vesmírné stanice obíhající kolem samotného Měsíce, která by usnadnila dopravu materiálu. Bezpochyby se bude jednat o největší logistickou operaci v dějinách lidstva.

Mezinárodní spolupráce na takovém projektu je velkým krokem kupředu a zdá se, že má vesmírný program přece jen i nadále šanci na plnohodnotný život.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Měsíční základna vznikne společným úsilím velmocí. Nejprve na orbitě

Hide picture