Menu
FANZINE.cz

Město ze skla: Harry Potter v sukních od Cassandry Clareové

Redakce

Redakce

14. 2. 2011

Série Nástroje smrti pokračuje. Sedmnáctiletá Clary Frayová se vydává do města lovců stínů s nadějí, že se jí podaří najít způsob, jak probrat svou matku z kouzelného kómatu. Co vše je pro to schopna obětovat?

Ilustrace na obálce knihy Město ze skla, autor: Cliff Nielsen

Clary se společně s rodinným přítelem Lukem vydává do Idrisu, odvěkého domova lovců stínů. Zde zjišťuje, že její nejlepší kamarád Simon jimi byl uvězněn, protože jim upír, kterému nevadí sluneční světlo, připadal podezřelý. Její bratr Jace, ostřílený zabiják démonů, ji ještě ke všemu ve Skleněném Městě nechce. Její otec Valentýn se snaží ovládnout čím dál mocnější síly, aby mohl definitivně zničit všechny lovce stínů.

Clary využívá veškerou pomoc, jež se jí nabízí, aby zachránila všechny, které miluje. Do cesty se jí připlétá tajemný lovec stínů Sebestián a její vztah s bratrem Jacem je čím dál tím komplikovanější. Většina kamarádů jí odmítá pomoc ze strachu o svůj život. Podaří se Clary využít své nové schopnosti a zachránit lovce stínů i své přátele?

Konec ještě rozhodně nehrozí

Město ze skla naštěstí na rozdíl od předchozího dílu postrádá předvídatelnost a je plný napětí. Od začátku knihy se sice dá celkem jednoduše vytušit, jak to celé asi skončí, ale jednotlivé „epizody“ mezi tím se už vytušit nedají. Od prvních stránek čtenář knihu hltá, jako by mu ji měli sebrat, a nedá si pokoj, dokud ji nezaklapne po poslední straně. Příběh je plný napínavých a překvapivých zvratů a člověk je jen natěšený na to, co přijde příště. Avšak můžeme se jen dohadovat, co si pro nás autorka dále vymyslela, poněvadž po konci Města ze skla to vypadá, že více věcí k vyprávění už není.

Bude nesmírně těžké tuto knihu v dalším díle překonat, jelikož zde se prakticky nedají najít prázdná místa o ničem či zbytečná dějová linka. Příběh kráčí kupředu se vztyčenou hlavou a nikde se zbytečně nezastavuje ani se nechoulí v koutě. Jak styl psaní, tak postavy prošly dramatickou proměnou, která přinesla více dobrého než zlého.

Nástroje smrti

  • City of Bones (2007, č. Město z kostí, Mladá fronta 2009)
  • City of Ashes (2008, č. Město z popela, Mladá fronta 2010)
  • City of Glass (2009, č. Město ze skla, Mladá fronta 2010)
  • City of Fallen Angels (2011)
  • City of Lost Souls (2012)
  • City of Heavenly Fire (2013)

Hlavní postavě se přestala třást kolena

Ústřední hrdinka Clary se změnila od hlavy až k patě. Z nevýrazné zaťápnuté holky se stala mladá sebevědomá slečna, která by pro své blízké obětovala cokoli. Její schopnosti se rozvinuly a má mnohem více odvahy, než tomu bylo kdy dřív. Nejen hlavní postava, ale i další se začaly měnit a je jim to jen ku prospěchu. Například z arogantního a nafoukaného Jace se stává člověk, jenž je schopný dát najevo svou zranitelnost a city a působí lidštěji.

Nic se ovšem nemá přehánět. Některé změny působí možná až nepřirozeně a šroubovaně. Což je jedna z mála příčin nižší známky, jinak není prakticky moc co vytknout. Jak děj, tak postavy i nový svět lovců stínů Idris jsou originální. Což se v dnešní době o mnoha knihách říct nedá. Počtení pro milovníky urban fantasy a napínavých, ale zároveň i citlivých příběhů.

Americká spisovatelka Cassandra Clareová původně Nástroje smrti plánovala jako trilogii, poměrně nedávno ale vyšlo najevo, že dílů nakonec bude šest. Poslední je plánován na září roku 2013. Tento rok by pravděpodobně měl přijít do kin i film na motivy prvního dílu, Města z kostí. Roli hlavní hrdinky získala americká herečka Lily Collinsová. Snad filmové zpracování dosáhne podobné kvality jako knižní předloha

Název originálu: City of Glass
Český název: Město ze skla
Autor: Cassandra Clareová
Překlad: Eva Maršíková
Obálka: Cliff Nielsen
Počet stran: 448
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 205
Vydala: Mladá fronta, Praha 2010
Doporučená cena: 379 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Město ze skla: Harry Potter v sukních od Cassandry Clareové

Hide picture