Meteorický roj zasáhl Rusko. Zranil až 500 lidí, nejhůř dopadl Čeljabinsk

15. února 2013 zasáhla Rusko vlna velkých explozí, které se rozléhaly celým krajem. Lidé si mysleli, že jde o výbuch letadla, nebo rakety, ve skutečnosti však šlo o meteority. Tento incident si vyžádal na 500 raněných a mnoho poškozených budov.

Meteteor vybuchl přímo nad obydlenými oblastmi. Zdroj: reprofoto YouTUbe.com
Meteteor vybuchl přímo nad obydlenými oblastmi. Zdroj: reprofoto YouTUbe.com

Tento meteorický roj zasáhl nejméně šest ruských měst a některé oblasti Kazachstánu. Nejhůře zasažené bylo město Čeljabinsk, tam byly podle svědků výbuchy tak silné, že připomínaly zemětřesení a úder blesku zároveň. Exploze otřásla i devatenáctipatrovou budovou.

Asteroidy se dají zastavit:  Způsobů, jak zastavit asteroid, je několik. Jednou nějaký použijeme

V Čeljabinsku byl vyhlášen poplach a přes 20 000 obyvatel bylo mobilizováno. Narychlo byly evakuovány i některé kanceláře a školy. Některé otřesy byly tak silné, že zapříčinily zhroucení střechy jedné z továren.

Zatím není jisté, zda jde o déšť meteoritů, ale vědci se domnívají, že půjde nejspíše o jeden velký meteorit, který se v atmosféře rozbil na několik menších.

Asteroid 2012 DA14 to nebyl: V těsné blízkosti Země prolétne asteroid. Smrtící srážka ale nehrozí

Úřady zatím hlásí kolem pěti set zraněných, z toho tři vážně poraněné. Většina poranění je od skla, které se tříštilo vlivem zvukových rázů.

Vědci z European Space Agency ujistili, že incident v Rusku nemá nic společného s asteroidem 2012 DA14, který má těsně minout planetu Zemi dnes v nočních hodinách.

Video RussiaToday:

Zdroj: Discovery.com

Meteorický roj zasáhl Rusko. Zranil až 500 lidí, nejhůř dopadl Čeljabinsk
Ohodnoťte tento článek

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.