Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Meteorický roj zasáhl Rusko. Zranil až 500 lidí, nejhůř dopadl Čeljabinsk

Jan Kouba

Jan Kouba

15. 2. 2013

15. února 2013 zasáhla Rusko vlna velkých explozí, které se rozléhaly celým krajem. Lidé si mysleli, že jde o výbuch letadla, nebo rakety, ve skutečnosti však šlo o meteority. Tento incident si vyžádal na 500 raněných a mnoho poškozených budov.

Meteteor vybuchl přímo nad obydlenými oblastmi. Zdroj: reprofoto YouTUbe.com

Meteteor vybuchl přímo nad obydlenými oblastmi. Zdroj: reprofoto YouTUbe.com

Tento meteorický roj zasáhl nejméně šest ruských měst a některé oblasti Kazachstánu. Nejhůře zasažené bylo město Čeljabinsk, tam byly podle svědků výbuchy tak silné, že připomínaly zemětřesení a úder blesku zároveň. Exploze otřásla i devatenáctipatrovou budovou.

Asteroidy se dají zastavit:  Způsobů, jak zastavit asteroid, je několik. Jednou nějaký použijeme

V Čeljabinsku byl vyhlášen poplach a přes 20 000 obyvatel bylo mobilizováno. Narychlo byly evakuovány i některé kanceláře a školy. Některé otřesy byly tak silné, že zapříčinily zhroucení střechy jedné z továren.

Zatím není jisté, zda jde o déšť meteoritů, ale vědci se domnívají, že půjde nejspíše o jeden velký meteorit, který se v atmosféře rozbil na několik menších.

Asteroid 2012 DA14 to nebyl: V těsné blízkosti Země prolétne asteroid. Smrtící srážka ale nehrozí

Úřady zatím hlásí kolem pěti set zraněných, z toho tři vážně poraněné. Většina poranění je od skla, které se tříštilo vlivem zvukových rázů.

Vědci z European Space Agency ujistili, že incident v Rusku nemá nic společného s asteroidem 2012 DA14, který má těsně minout planetu Zemi dnes v nočních hodinách.

Video RussiaToday:

Zdroj: Discovery.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Meteorický roj zasáhl Rusko. Zranil až 500 lidí, nejhůř dopadl Čeljabinsk

Hide picture