Menu
FANZINE.cz
Technologie

Metro 2033: radioaktivní akce z Moskvy

Redakce

Redakce

28. 4. 2010

Další radioaktivní hrou vedle S.T.A.L.K.E.R.a je moskevská akce Metro 2033, která vás zavede do hlubin tunelů pod Ruským městem. Mutanti se budou valit ze všech stran, v temných chodbách, při minimu munice. Co víc si přát?

Jeden z mnoha mutantů

Jeden z mnoha mutantů

Vše je zničeno a vy se budete muset vydat na strastiplnou cestu v kůži mladíka, jehož jméno je Artyam. Hlavní hrdina je současně i vypravěčem a bude vás pomalu vtahovat do děje. Hra představí Moskvu a její metro ve zcela zdevastovaném stavu, v němž stanice slouží jako města a místa posledního odporu. Vzhledem k tomu, že tam zrovna přebytek prostoru, lidé jsou na sebe namačkaní a pokoje vypadají v lepším případě jako hodně malý sklep. Pocit stísněnosti vás bude provázet celou hrou a skvěle doplňuje pocit beznaděje.

Po akčním začátku se vrháte za dobrodružstvím plným radiace. Po pár okamžicích ale mohou být někteří hráči zklamáni, neboť hra není RPG, ale čistá akční střílečka. Místa, která jsou sídlem lidí, bývají napadána mutanty, kteří v poslední době nejsou poháněni jen hladem, ale také neznámou temnou silou. Hlavní hrdina představuje jediného, kdo této síle odolává. Lidé jsou rasa bojovná a nemíní se se svým osudem smířit, proto bude pokus o zničení zdroje temné síly hlavním směrem vaší cesty.

Ve hře jsou i děti

Ve hře najdete i děti

Metro je rozmanité a ne všude se lidé snaží bránit proti mutantům (poštěstí se vám například zúčastnit se konfliktu mezi komunisty a fašisty, který láká už jen provedením typicky levicového válečného tábora komunistů). Průvodce po jednotlivých lokalitách se často mění, což je příjemným prvkem, který v mnoha hrách schází. Pohybovat se budete jak pod povrchem, tak s plynovou maskou i na povrchu. Vstříc novým mutantům tam vám budou napomáhat vozíky ozbrojené kulometem, anebo plně opancéřovaný jeep. Bohužel právě povrch mi přišel jako příběhově chudá část hry. Jediné, o co se vlastně na povrchu jedná (až na jednu výjimku), je přesun mezi stanicemi.

V jednotlivých stanicích se samozřejmě dá nakupovat nové vybavení. Brnění ani zbraně nejsou žádné speciální kousky, ale zbraně sestrojené ze všeho okolo. Právě za výstroj a výzbroj budete platit náboji, které jsou samy o sobě velice cenné, a tudíž se budete muset pečlivě rozhodnout, co si z nabídky pořídit. Náboje jdou směnit za neopotřebené, což probíhá v malém stánku, u většinou dost silně nudícího se chlapíka. Přes všechnu skvělou atmosféru hru kazí pořád dokola se valící skupiny mutantů. Mimo to, že nábojů nemáte moc, je velká škoda, že většinu hry strávíte střílením živých terčů. Obrana stanice, záchrana kamaráda nebo projití již pokořeného sídla lidí.

V metru se budete pohybovat i na kolejích

V metru se budete pohybovat i po kolejích

Pokud by bylo vše vyloženo jinak a ne jako statické střílení, rozhodně by to hře neuškodilo. Při prvním výstupu na povrch se seznámíte s již zmiňovanou plynovou maskou a stopkami, které vám měří, jak dlouho ještě na povrchu vydržíte. Maska představuje dost velké omezení, ale tentokrát i zároveň dost užitečnou věcičku. Díky ní a filtrům, které se vkládají pro čištění vzduchu, jste omezeni počtem, takže při rychlém pohybu musíte měnit zásobníky častěji.

Po grafické stránce skládám vývojářům poklonu. Hra je skvěle vyladěna a až na silně pokulhávající povrch dovedl tým vše k dokonalosti. Vytřískali z enginu, co se dalo, a tak například hru světla se stínem v Metru 2033 nahradí jen máloco. Metro samotné je vymodelováno s detailností, radiace na vás přímo čiší z obrazovky. Stanice mají své kouzlo a na potkání můžete vidět chudobu lidí, kteří jsou zničení stálými útoky na jejich města. Často se mi stávalo, že jsem zapomněl, kde jsem, a jen se kochal vší tou nádherou. Se zvukem si vývojáři pohráli podobným způsobem, takže z dálky uslyšíte přibližující se nepřátele, ohlušující ruch v obchodním městě nebo skvěle atmosferické hrobové ticho.

Spolupráce je více než důležitá

Spolupráce je více než důležitá

Bohužel vše má svou cenu, a tak skvělá grafika vyžaduje hodně výkonný hardware. Při použití DirectX 10 si zcela nevychutnáte nádheru lokalit a v DirectX 11 si zase málem odvaříte sestavu. Metro je opravdu skvělá hra plná nápadů, které ovšem nejsou úplně dotažené. Dost velké zklamání je samotná Moskva, která vypadá opravdu otřesně. Pro milovníky RPG není, ale pokud si rádi zastřílíte při hře se slušným příběhem a skvělou grafikou, je tenhle moskevský nářez právě pro vás.

Název: Metro 2033
Výrobce: 4A Games
Vydavatel: THQ
Multiplayer: ne
Doba hraní: 18 hodin
Doporučená cena: 850 Kč

Hodnocení: *** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Metro 2033: radioaktivní akce z Moskvy

Hide picture