Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Metropolis: Klasické sci-fi z roku 1927, které vás ohromí i v dnešní době

Jan Chalupa

Jan Chalupa

5. 1. 2012

Je nutné vzpomínat na klasická díla žánru světové kinematografie. Režisér Fritz Lang v roce 1927 předvedl divákům mistrovskou science fiction, která má co říci i dnešnímu divákovi.

Film Metropolis je snímkem černobílým, Zdroj: distributor filmu

Snímek natočený podle románu They von Harbou stál u zrodu nového filmového žánru. Jeho rozpočet se vyšplhal na (ve své době) astronomických pět miliónů marek. Plný tisíce statistů a úžasných triků ve svém důsledku produkční studio finančně téměř zničil, ale dnes je řazen mezi nejklasičtější snímky sci-fi.

2001: Vesmírná odysea: existenciální sci-fi, které redefinovalo žánr

Příběhem šlo vlastně o určitou metaforu zkažené kapitalistické společnosti. Film se odehrává ve společnosti 21. století, kde na jedné straně existují lidé, kteří žijí svůj život v nikdy nekončících radovánkách a na straně druhé dělníci, kteří neznají nic jiného než krutou práci v podzemí města.

Jednoho dne syn vládce Metropole Freder Fredersen (Gustav Fröhlich) potká revoltující dělnici Marii (Brigitte Helmová), která mu otevře oči a s jejíž pomocí i on sám začne bojovat za práva dosud utlačovaných dělníků. Na konci snímku se nám dostane i ponaučení – srdce musí spojovat mozek a ruce.

Ať již si o poselství snímku myslíte cokoli (ve své době sklidilo posměch i ostrou kritiku), jednu věc snímku upřít nemůžete. Dechberoucí trikové orgie. Přestože dnes již nepůsobí tak ohromujícím dojmem, v kontextu tehdejší doby vidíme vizionářskou práci skutečného génia.

Režisér Fritz Lang natočil po Metropolis řadu dalších filmových skvostů: jmenujme alespoň snímky Vrah mezi námi (1931) nebo Ministerstvo strachu (1944).

Metropolis

Sci-Fi / Drama
Německo, 1927, 153 min

Režie: Fritz Lang

Hrají: Alfred Abel, Gustav Fröhlich, Brigitte Helm, Rudolf Klein-Rogge, Fritz Rasp, Theodor Loos, Heinrich George, Curt Siodmak, Fritz Alberti, Grete Berger, Helene Weigel

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Metropolis: Klasické sci-fi z roku 1927, které vás ohromí i v dnešní době

Hide picture