Menu
FANZINE.cz
Komiks

Michael DeForge a jeho vize nakreslené krásně a brutálně

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

20. 9. 2013

michael deforge: very casualPozor pozor! Na jaře vyšlo první pořádné a ucelené vydání krátkých komiksových příběhů Michaela DeForgeho s názvem Very Casual. Nebaví vás pořád bloumat ve stále stejné realitě? V tom případě je to něco přesně pro vás.

Ukázka dvojstránky z knihy

Ukázka dvojstránky z knihy

Pokud jste se s ním ještě nesetkali, první kontakt může být rozpačitý. Ačkoli není autorem přímo cynickým, v jeho zvláštních kresbičkách se pod přemírou barevnosti skrývá smutná, až lehce depresivní a úzkostná atmosféra. Ty z příběhů, které jsou rovnou černobílé, čtenáře nutí zírat a jen přemýšlet, co se vlastně děje.

DeForge je vlastně velmi produktivním výtvarníkem: nakreslil desítky a desítky mini příběhů, stripů i delších komiksů, které byly publikovány všude možně, získal i cenu Best Comic of 2012. Samostatně zatím vyšel jako sešit pouze jeden jeho příběh, All about Spotting Deer.

michael deforge: very casual

Avšak souborná kniha jeho děl vychází až nyní a to u Koyama Press. Krom zmíněného komiksu zde z větší části najdeme právě věci, které už se předtím objevily někde jinde. Teď máme naštěstí možnost procházet si je všechny najednou.

Těžko popisovat jeho tvorbu – něco mezi surrealismem, fantasy, prolíná se v nich snová atmosféra a bolavá realita. Jeho styl trochu připomíná filmy, které vytváří Hayao Miyazak, ale je šílenější, smutnější a podivnější. Lépe, když budou kresby mluvit samy za sebe. V DeForgeho komiksech je toho tolik, že by si člověk  troufl označit to jako nový žánr.

Zapomeňte na linearitu vyprávění

Vůbec nezáleží na délce příběhů – ať už jde o samostatnou kresbu, příběh rozložený na několik stran, nebo strip, DeForge stále udržuje svůj citlivý způsob zobrazení, který však současně vzbuzuje neklid. Netrvá na linearitě vyprávění, spíše se víc a víc vzdaluje od načrtnutého schématu a postavy i děj noří hlouběji do své vlastní reality.

michael deforge: very casual

Je to kniha, kterou nejspíš budete muset mít. Technicky dokonale vyvedená, obsahově zničující, ale neuvěřitelně lákavá a k tomu podivně utěšující. Příběhy jsou vyprávěny i kresleny tak, jak to nikdo jiný nedělá a v žádném jiném komiksu se s tím nesetkáte. Tak vzhůru do jiných světů!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael DeForge a jeho vize nakreslené krásně a brutálně

Hide picture