Menu
FANZINE.cz
Technologie

Microsoft oficiálně představil nový Xbox. Pojmenoval ho nečekaně Xbox One

Pavel Šnábl

Pavel Šnábl

22. 5. 2013

Microsoft včera na konferenci oficiálně představil druhou generaci Xboxu. Nevzal si příklad ze Sony a s konzolí se pochlubil hned.

OBR.: Xbox One

Xbox One vsadil na retro vzhled. Zdroj: Oficiální stránky

Označení Xbox One bylo nečekané a klobouk dolů za to, že se to Microsoftu podařilo utajit až do poslední chvíle. Slovíčko One v tomto případě neznamená první, nýbrž naznačuje shrnutí všech služeb do jednoho přístroje. Nový Xbox si totiž klade za cíl být opravdovým multimediálním zařízením.

Operační systém konzole je postaven na kernelu z Windows. Dostal do vínku nejen multitasking, díky kterému zvládne obsluhovat třeba prohlížeč a videohovor naráz, ale i tzv. Snap mód. Pomocí tohoto módu je možné přichytit aplikace na okraj obrazovky (znáte z Windows 8). Z prezentace bylo vidět, že přístroj multitasking zvládá skvěle. Vše bylo rychlé a plynulé.

Uvnitř Xbox One tiká osmijádrový procesor, 8 GB operační paměti a integrovaný 500 GB harddisk. Microsoft také konzoli, po vzoru PlayStation 3, osadil Blu-ray mechanikou. Na těle přístroje také naleznete konektory USB 3.0.

Microsoft dále vylepšil pohybový ovladač Kinect. Jeho druhá generace sice vypadá velmi podobně jako předchozí, ale je nyní více propojená se samotnou konzolí, a dokonce i s ovladačem (zatím nebylo upřesněno jak). Reakce však byly výrazně vylepšeny, Kinect tak nabídne kvalitnější odezvu.

Ovladač se dočkal spíše kosmetických změn. Vývojářům patří dík za vychytání neduhů, které trápily předchozí generaci. Analogové páčky dostaly kvalitnější pogumování kolem hrany, ovládací kříž je zapuštěn do prohlubně (snad to nebude mít vliv na použití).

A teď špatné zprávy. Xbox One nemá zpětnou kompatibilitu. Podle oficiálního vyjádření je to proto, že předchozí hry se neshodují s architekturou nové konzole a ta je neumí spustit.

Co se týče stálého připojení k internetu, na to zatím žádné oficiální stanovisko není. Microsoft nejspíše testuje reakci lidí a podle toho se poté rozhodne.

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Microsoft oficiálně představil nový Xbox. Pojmenoval ho nečekaně Xbox One

Hide picture