Menu
FANZINE.cz

Mikromůrky Jany Rečkové krouží okolo Artefaktu Pavla Urbana

Redakce

Redakce

16. 1. 2011

Jaké to asi je, oprostit se od nudného světa všední reality a nudy, kde vás každý štve, a máte jen minimum potěšení? To se dozvíte v Mikromůrkách. A jak to vypadá, když je Země zničená a lidstvo náhodou najde ufony? To se dozvíte v Artefaktu.

Rádio

Rádio, Foto: Petr Hortvík

Mikromůrky Jany Rečkové jsou příjemně temným komorním dramatem, kde se prakticky vůbec nic neděje. Autorka spojuje dva světy – fantastický a ten prachobyčejný v jediné scéně. Prakticky spolu koexistují a tenkou hranice mezi nimi lze snadno přehlédnout. Autorka podobně jako třeba Cormac McCarthy vytváří na zcela obyčejném příběhu ženy zápletku o úniku ze všedního a velice krutého života.

Hlavní hrdinka, zejména její okolí je podáno bravurním způsobem a každý s postavou dokáže soucítit. Pevně danou realitu a obyčejnost Rečková dotahuje do posledního závitu v podobě příruček a chytrých knih. O to více v kontrastněji pak působí malý, svítivý domeček.

Povídka je poměrně dlouhá a jen velice pomalu se posunujeme v ději. Autorka pomalu klade cihlu na cihlu a vytváří kulisu všednosti a posiluje touhu hrdinky utéct. Můžeme říci, že tato povídka jaksi tematizuje samotnou podstatu literatury – únik do líbivějšího světa.

logo Českého Rozhlasu Leonardo

Pečlivé zdramatizování Českým rozhlasem Leonardo díky jednotlivým zvukovým sekvencím dobře podmalovává děj. Sama Rečková potvrzuje svoje renomé kvalitní autorky a z příběhu, kde se neděje prakticky vůbec nic, vytvoří příjemné a odpočinkové minidrama s jemně upředenou zápletkou. Ta by sice mohla být dramatičtější, ale povídka by tak ztratila auru příjemného mlhavého světla. Lze ji doporučit všem, kteří by si rádi na chvíli oddechli a jen čekali, jak to nakonec dopadne.

Artefakty mohou být záludné

Artefakt je klasickou sci-fi těžkého kalibru. Pavel Urban zasahuje krátký a vypointovaný příběh do líbivě futuristického prostředí, ve kterém Zemi zcela zničil a lidstvo donutil přežívat na kolonizovaném Měsíci, Marsu a několika vesmírných stanicích.

Samotný povrch rodné planety se stal cílem archeologů, kteří pátrají po artefaktech, a právě jednoho z nich pošlou jeho velitelé na misi, aby našel na Marsu mimozemskou loď. Zápletka velice kvalitní, zejména díky kulisám, které i když mají jen málo prostoru, v divákovi ihned evokují vskutku chutně se tvářící univerzum, které by rozhodně stálo za zpracování.

Samotný děj nenabízí žádnou zákrutu až do finálního kolotoče, který skvěle koresponduje s povoláním hlavního, číslem pojmenovaného hrdiny.  Autor nasadil povídce elegantní korunu, kterou naleštil a díky ní vytvořil působivé dílko, při jehož poslechu zalituje posluchač jenom jediné věci – proč povídka není delší, protože stojí za to už jenom vstoupit do originálně podané sluneční soustavy.

Povídku Mikromůrky Jany Rečkové si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořas si můžete kdykoli stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných povídek, v němž mimo jiné naleznete i povídku Artefakt od Pavla Urbana.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mikromůrky Jany Rečkové krouží okolo Artefaktu Pavla Urbana

Hide picture