Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Mistři hororu: John Carpenter a William Friedkin

Redakce

Redakce

21. 6. 2010

!SPECIÁL!Vymítat ďábla je Věc skutečně zapeklitá. Nejenže se oběti posedlosti nacházejí Ve spárech šílenství a je nutno být v jejich přítomnosti neustále ve střehu, ale je nanejvýš důležité zvolit i správnou dobu a místo. Takový Halloween může celý proces pěkně zkomplikovat. A pokud se venku převaluje neproniknutelná Mlha, vězte, že Vládce temnot je nablízku.

Halloween. Zdroj: distributor filmu

Tentokrát jsme začali velice hravě. On nás ale ten smích hodně rychle přejde. Dnes je čas na filmy, u kterých omdlévali lidé v kinech a ve kterých se psi obracejí vnitřnostmi ven.

William Friedkin – Hitchcockův student

Jméno tohoto amerického režiséra není tak nablýskané, jako jména jiných mistrů hororu. Pravdou je, že William Friedkin natočil všeohovšudy jediný samostatný horor, který ovšem vzbudil tak bouřlivé reakce, že se takřka přes noc stal legendou. Friedkinovy režijní začátky jsou poznamenány spoluprací s Alfredem Hitchcockem během zfilmování jeho příběhů do seriálové podoby (u nás známé jako Příběhy Alfreda Hitchcocka). Tolik asi k tomu, kde pan Friedkin čerpal zkušenosti.

Topzine.cz pro vás připravil hororový speciál, který vás bude pravidelně  provázet všemožnými zákoutími tohoto žánru. Dostanete nejenom tipy na působivé snímky, ale dozvíte se i nejrůznější žánrové zajímavosti a charakteristiky. Speciálem vás bude provázet Tomáš Marek.

Vymítač ďábla (The Exorcist, 1973)

Máte dcerku, která se zničehonic začne chovat velice podivně? Zapomeňte na pubertu, doktory a jiné šarlatány. Zavolejte raději kněze! Film Vymítač ďábla je v první řadě silně znepokojivý a vizuálně nepříjemný horor, který svou kvalitu prezentuje v podobě výborných masek, vizuálních efektů a hereckých výkonů. Nábožensky nekorektní a šokující počin, jeden z opravdu upřímně doporučených must-see.

Vymítač ďábla. Zdroj: distributor filmu

John Carpenter – otec slasheru

Stejně jako David Cronenberg je i John Carpenter pravověrným hororovým režisérem, který tomuto žánru zasvětil celý svůj dosavadní život. Na svém kontě má kolem tří desítek filmů, mezi nimiž lze nalézt mnoho opravdových skvostů. Nade všemi však ční zejména dva, jak jinak, než kultovní snímky.

Halloween (1978)

Příběh o chlapci, který v šesti letech ubodal svou starší sestru a pobyt v léčebně mu rozhodně příliš neprospěl. Film za pár babek, který vydělal neskutečné jmění a stal se tak jedním z nejvýdělečnějších filmů vůbec. Mladá Jamie Lee Curtis, známá vrahova halloweenská maska a začátek jedné z nejdelších hororových sérií vůbec. Pro příznivce slasheru nutnost.

Věc. Zdroj: distributor filmu

Věc (The Thing, 1982)

Trpíte klaustrofobií, arachnofobií, kynofobií nebo frigofobíí? Pokud ano, film Věc je nejlepší léčebnou metodou, kterou můžete snadno vyzkoušet. Skupina vědců, která je odžíznuta v nepříliš prostorné laboratoři kdesi za polárním kruhem a kterou navštíví podivný host v podobě parazitického mimozemského tvora, je zárukou kvalitního napětí.

Co tento film dělá unikátním, jsou jak stísněné prostory bez možnosti úniku, tak stupňující se paranoia mezi postavami. Ono totiž odhalit onoho tvora není jen tak, když na sebe může brát jakoukoliv podobu. Speciální efekty, dovedené do extrémní odpornosti zobrazovaného, jsou pak už jen třešničkou na dortu. A když už kvůli ničemu jinému, tak alespoň kvůli hudbě mistra Morriconeho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mistři hororu: John Carpenter a William Friedkin

Hide picture